EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / SPOTREBITEĽ / Brusel chce zakázať fény, hriankovače, aj kanvice. Podľa Smolkovej netreba robiť paniku

Brusel chce zakázať fény, hriankovače, aj kanvice. Podľa Smolkovej netreba robiť paniku

BRUSEL – Po vysávačoch došlo aj na fény a hriankovače. Európska komisia pripravuje novú legislatívu, ktorá určí maximálnu výšku spotreby elektrickej energie aj pre ďalšie domáce spotrebiče.

“Aj pri vysávačoch sa zdvihla emočná vlna, že budú slabšie, nebudú dostatočne vysávať. Tie pravidlá platia už určitú dobu a ukázalo sa v praxi, že naozaj vysávajú dobre, možno aj lepšie a šetria viac energie, takže neplatíte také vysoké účty,” povedala Ingrid Ludviková, ktorá zastupuje EK na Slovensku.

Zníženie wattov

Novinka sa týka aj rýchlovarných kanvíc. Ich výkon by sa mohol znížiť až o jednu tretinu. S touto informáciou prišiel denník Daily Mirror. Je úplne bežné, že majú 3 000 wattov a po novom by mali iba 2 000.

To ale takisto neznamená, že by nezohriali vodu rovnako rýchlo, ako tie, ktoré máte doma v kuchyni. Musia byť rovnko efektívne, len budú “žrať” menej. Brusel tak chce chrániť životné prostredie, aj peňaženky rodín, ktoré majú peniažkov menej.

Viac..  Ivan Štefanec: Zákazníci online obchodov budú mať väčšiu ochranu

Energetická chudoba

“Až 20 miliónov ľudí v Európskej únii je postihnutých, alebo sa ich týka energetická chudoba. To znamená, že si nebudú môcť dovoliť žiadny elektrický spotrebič,” uviedla europoslankyňa Monika Smolková.

V súčasnosti už regulácie platia pre bojlery, kotly, tepelné čerpadlá, vysávače, chladničky, žiarovky. Na každom spotrebiči musí byť energetický štítok, ako sa nedávno začal objavovať na chladničkách.

“Vďaka pravidlám o označovaní energetickej efektívnosti môžu zákazníci si vybrať, či si kupujú výrobok nielen lacný, ale aj energeticky efektívny a takisto na základe informácií zo štítku môžu posúdiť aj to, aký bude mať ten výrobok dopad na životné prostredie,” povedala Ludviková.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

emisie

EÚ sprísňuje pravidlá v záujme bezpečnejších a ekologickejších automobilov

Európsky parlament, Rada a Komisia dosiahli politickú dohodu s cieľom významne zvýšiť úroveň kvality a …

 • jhorowitz

  To je presne taka ista hovadina ako smernica 113/2001 podla ktorej patri mrkva, uhorka a paradajka medzi ovocie. Cim skor treba zrusit tuto svoloc darmozracku.

 • Miroslav Nonestačiti Tomášik

  Presne takto to vyzerá keď zákony píšu neandertálci čo sa v danej problematike vôbec neorientujú. Čo sa kanvíc týka, tak najbežnejší výkon je 1800 až 2000W a nie je ale vôbec pravda že by vodu zohriali na rovnakú teplotu rovnako rýchlo ako napr. 3kW kanvica. Nakoľko sa v kanviciach používa najdokonalejšia známa premena el. en. na teplo, pretekaním prúdu cez odporový drôt, tak nie je v podstate dostupný spôsob ak zvýšiť efektivitu. Ďalšia sprostosť čo vyšla z týchto hláv je, že znížením “wattov” sa ušetrí. Prd makový sa ušetrí, na zohriatie 1L vody na 90°C miniete na 98% rovnako el. en. v kWh, či použijete 1kW alebo 3kW kanvicu, pretože Vášmu účtu bude jedno či budete odoberať 1kW 3 minúty alebo 3kW minútu jednu. Ak chcete ušetriť tak dbajte aby vo Vašej kanvici nebola centimetrová vrstva vodného kameňa.

  S vysávačmi je to problematickejšie, ak máte slabý sací výkon a máte problém povysávať problémový koberec kde sú očividné nečistoty, tak zdĺhavým trápením seba, vysávača a svojho okolia miniete ešte viac kWh ako s výkonným vysávačom čo to zobere na prvý šup. Na vysávačoch sa však narozdiel od kanvíc dalo popracovať na sacom výkone, skrz zložitejšie sacie ústrojenstvá, ich aerodynamiku alebo modernejšie motory a ich regulátory.

 • Grossglockner

  Tak ako RVHP predpisovala vselijake chujoviny je to i teraz od toho rybarskeho spolku EU. Tak ako RVHP nikomu nechyba nebude ani EU nikomu chybat.