EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ján Figeľ: Schumanov odkaz stále aktuálny
Ján Figeľ
Ján Figeľ, osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ. PHOTO: archív JF.

Ján Figeľ: Schumanov odkaz stále aktuálny

Pred vstupom našej krajiny do Európskej únie vyšla v slovenčine útla kniha od Roberta Schumana pod názvom Pre Európu. Obsahuje posolstvo architekta európskeho domu, v ktorom dnes žijeme. Je dôležité pre poznanie východísk geniálnej vízie bezprecedentného spoločenstva demokratických štátov. To, že na ceste k realizácii Schumanovho projektu spolu i jednotlivo krívame či padáme, nie je dôvodom na skepsu či rezignáciu. Je to výzva na čerpanie skúseností, inšpirácie i odhodlania cez svedectvá, ktoré máme k dispozícii.

Prvým z odkazov Schumana pre súčasnosť je potreba nezávislosti a zrelosti zjednotenej Európy z hľadiska rozhodovania: “Európa musí byť vládkyňou svojho osudu.” To znamená, že ani Washington, ani Moskva či Peking ako veľmocenské centrá nemôžu nahrádzať vôľu alebo rozhodnutia EÚ. V 20. storočí sa často o našich slovenských i európskych osudoch rozhodovalo zvonku, bez nás a mimo nás.  Slobodná a akcieschopná Európa je výzvou, ktorej naplnenie je v našom bytostnom záujme. Takúto Európu budú stále viac vnímať a rešpektovať ako globálneho aktéra aj svetové mocnosti. Rozdelená, konfliktami a ideológiami oslabená Európa bola ich obeťou a zdrojom nestability. Skutočná suverenita znamená nezávislosť od vôle iných. Aj dnes je veľa dôvodov pre to, aby sme jednotlivo a spoločne boli nielen “vládcami svojho osudu”, ale smerovali svoju cestu k tvorivej a vyspelej Európe. K spoločenstvu štátov, ktoré sa finančne a morálne ďalej nezadlžujú, ktoré nekonzumujú budúcnosť, ale ju zodpovedne pripravujú ako perspektívu pre všetkých, no zvlášť pre mladých, a s mladými. Je to náročný cieľ, ba ideál. Podstatné je, aby reálne politické úsilie v jednotlivých krajinách k nemu smerovalo, nie naopak. V súčasnej kontinentálnej mozaike máme na výber príklady pozitívne i negatívne.

Za posledných 12 rokov prešla Európska únia vážnymi krízami. Prechádzame testami súdržnosti a schopnosti prijímať konštruktívne a zodpovedné riešenia. Všetky skúšky nás koniec-koncov posunuli dopredu – k novým výzvam a väčším možnostiam, a zároveň i k ďalším testom. Tak to bolo pri historickom, najväčšom rozšírení únie v roku 2004. Boli vážne obavy, že to EÚ neustojí a prestane fungovať. Opak bol pravdou. Rozšírenie znamenalo europeizáciu únie. Potom prišla ústavná kríza, keď dve zakladateľské krajiny – Francúzsko a Holandsko – povedali cez referendá NIE novému zmluvnému základu (2005). Znamenalo to otras vnútornej dôvery i ohrozenie ďalšieho rozširovania. Lisabonská zmluva v r. 2007 však nahradila dovtedajší zmluvný základ; a dnes je únia ešte početnejšia. Následne prišla ekonomická a finančná kríza (2008), ktorá silne zasiahla ekonomiky a hrozila rozpadom eurozóny a zánikom eura. Realita? Eurozóna vytvorila robustnejšie nástroje stability a prijala nové pravidlá rozpočtovej zodpovednosti. Nerozpadla sa – naopak, rozšírila počet svojich členov! Slovensko zaplatilo vysokú a zbytočnú cenu, keď pri tom padla progresívna vláda Ivety Radičovej, a bola nahradená mocenským monopolom Smeru-SD… Okrem Grécka všetky ohrozené ekonomiky zvládli svoj ozdravný program. Ťažké je odhadnúť, ako by obstáli bez pomoci; a čo by sa v prípade zlyhania stalo s eurozónou.

Viac..  Anna Záborská: Reforma azylovej a migračnej politiky EÚ

Súčasná utečenecká a migračná kríza je ťažšia než predchádzajúce. Pretože je o ľuďoch, nie o eurách či ekonomike. Práve tu bude dôležité potvrdiť, že Európa je vládkyňou svojho osudu. To však vyžaduje nielen dôsledne riešiť situáciu s utečencami a migrantami na kontinente, ale aj schopnosť pozitívne ovplyvňovať vývoj v okolitom svete, zvlášť v konfliktných regiónoch. Politiky EÚ v oblastiach migrácie a azylu, susedstva, vonkajších vzťahov a rozvojovej spolupráce evidentne potrebujú viac synergie, nové prístupy a účinnejšie nástroje.

Predslov ku knihe R. Schumana a zhodnotenie jeho historického prínosu je dostupný aj na: http://janfigel.sk/wp-content/uploads/schuman_figel.pdf

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Ján Figeľ, Osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ

O Ján Figeľ

Ján Figeľ
Ján Figeľ je Osobitným vyslancom EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery vo svete. Je to skúsený slovenský a európsky politik. Pôsobil ako Hlavný vyjednávač pre vstup Slovenska do EU, potom ako prvý slovenský eurokomisár. Bol predsedom KDH (2009 - 16), vicepremiérom a ministrom dopravy, podpredsedom NR SR.

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Sme rodina Borisa Kollára, ako aj Progresívne Slovensko spoločne so stranou Spolu, dnes zverejnili kandidátov do eurovolieb

Lídrom kandidátky hnutia Sme rodina do májových eurovolieb bude poslanec NR SR Peter Pčolinský. Z …