EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Lajčák: Senegal je úspešným príkladom africkej krajiny
Minister Lajčák s prezidentom Senegalu Mackym Sallom. PHOTO: archív MZV.

Lajčák: Senegal je úspešným príkladom africkej krajiny

Minister zahraničných veci a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa stal prvým oficiálnym predstaviteľom SR, ktorý navštívil Senegal. V hlavnom meste Dakar rokoval s prezidentom krajiny Mackym Sallom a ministrom zahraničných vecí Mankeurom Ndiayem. Táto návšteva by mala dať impulz na rozbehnutie pravidelnejšieho politického dialógu a rozvoj ekonomickej spolupráce.

„Senegal je úspešným príkladom africkej krajiny, ktorá dosiahla politickú stabilitu, zavádza reformy a ekonomicky sa rozvíja,“ konštatoval minister M. Lajčák. Dodal, že Slovensko je pripravené podeliť sa so Senegalom o svoje transformačné skúsenosti v konkrétnych oblastiach a navrhol uzavretie základných ekonomických zmlúv na podporu hospodárskej spolupráce.

Senegal patrí v rámci Afriky ku kľúčovým partnerom Európskej únie. Minister M. Lajčák v tejto súvislosti senegalských partnerov informoval o našom blížiacom sa predsedníctve v Rade EÚ a o oblastiach, na ktoré sa bude Slovensko počas šiestich mesiacov na čele EÚ zameriavať najviac.

Viac..  Rusko kritizovalo výroky štátneho tajomníka Ondrejcsáka. Ich agresívne reakcie ma neodradia, tvrdí

Minister M. Lajčák oboznámil senegalského prezidenta a ministra zahraničných vecí aj so svojou kandidatúrou na post generálneho tajomníka OSN. V rámci svojej vízie pre modernejšiu OSN zdôraznil aspekt predchádzania konfliktov, čo je téma dôležitá práve pre Afriku, sužovanú vojnovými, občianskymi a etnickými konfliktmi. Minister M. Lajčák sa zaujímal aj o pohľad senegalských partnerov na fungovanie OSN, špecifické potreby afrického kontinentu a jeho očakávania od systému OSN.

O prevencii konfliktov hovoril minister M. Lajčák aj v dakarskom sídle Úradu OSN pre Západnú Afriku a Sahel (UNOWAS). S osobitným vyslancom generálneho tajomníka pre Západnú Afriku a Sahel Mohamedom Ibn Chambasom diskutovali o skúsenostiach UNOWAS v tejto oblasti. Vymenili si názory aj na migráciu a zhodli sa, že ide o fenomén, ktorý nemožno vyriešiť nárazovo, ale len v komplexnom úsilí a v prepojení na udržateľný rozvoj.

O dac

Odporúčame pozrieť

Jurzyca

Eugen Jurzyca: Európska únia má na život ľudí na Slovensku obrovský vplyv

Eugen Jurzyca, kandidát na europoslanca odpovedá na otázky o eurovoľbách 2019, Európskej únii a Európskom parlamente. Eugen …