EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DEPONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KULTÚRA / Projekt Hľadanie krásy. Vytvor svoj GIF, uvidia ho v celej Európe
GIF Projekt Hľadanie krásy
PHOTO: hladaniekrasy.sk.

Projekt Hľadanie krásy. Vytvor svoj GIF, uvidia ho v celej Európe

BRATISLAVA – Salaše, folklór, Vysoké Tatry – takto poznajú Slovensko turisti zo zahraničia, keď si otvoria cestovateľský bedeker. Krásnych vecí je u nás oveľa viac, treba ich len objaviť a ukázať. Teraz má tú šancu každý, kto rád fotí a nakrúca na svoj smartfón. Pri príležitosti nášho historicky prvého predsedníctva v Rade Európskej únie je to jedinečná šanca odprezentovať našu krajinu tak, ako ju vidia Slováci.

Stačí sa pozrieť okolo a nájsť niečo zaujímavé. Potom stačí už len smartfón, ktorý vám pomôže vytvoriť takzvaný GIF. Teda sériu obrázkov opakujúcich sa v slučke, vďaka čomu vynikne krátka animácia. Generátor „gifiek“ sa dá ľahko nájsť na webe.

To najlepšie zo Slovenska

„Dnes to už zvládne každý,“ hovorí kurátorka projektu Mária Rišková. „Ako predsednícka krajina máme ambíciu ukázať to najlepšie, čo doma máme,“ uviedol Róbert Zoľák zo sekretariátu predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ.

Viac..  VIDEO: Novinárky si podali europoslanca, ktorý ženy označil za hlúpe

Organizátori chcú odprezentovať umelcov, ale nemusia to byť len oni. Svoj GIF má napríklad aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Zobrazuje jeho zahraničné cesty a jeho prácu,“ dodal Zoľák.

GIF zažíva boom

Animácia nazývaná GIF zažíva momentálne boom na sociálnych sieťach. Z jednoduchej zábavky by neskôr mala vzniknúť putovná multimediálna výstava, ktorú uvidia v Bruseli či Amsterdame.

„Stránka bude funkčná počas celého nášho predsedníctva,“ uviedol Róbert Zoľák zo sekretariátu predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ.

Projekt Hľadanie krásy (Searching for Beauty) pripravili mladé a oceňované výtvarníčky Michaela Čopíková a Veronika Obertová tvoriace pod značkou Ové Pictures, spolu s kurátorkou a riaditeľkou Slovenského centra dizajnu (SCD) Máriou Riškovou na výzvu ministerstiev zahraničných vecí a kultúry. Príprava trvala rok.

 

O dac

Odporúčame pozrieť

maso

Hlavný hygienik vyzýva: Nejedzte TOTO mäso, je zdraviu škodlivé

BRATISLAVA / Stravovacie zariadenia by nemali používať mäso z Brazílie. Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján …