EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Svetová nadprodukcia ocele – keď je liek horší než choroba sama

Svetová nadprodukcia ocele – keď je liek horší než choroba sama

Spojené štáty nedávno uvalili na lacnú čínsku oceľ extrémne, až 522-percentné, dovozné „superclo“. Tento krok je výsledkom dlhodobých lobistických aktivít výrobcov ocele, vrátane spoločnosti US Steel, ktorá v Košiciach zamestnáva približne 12-tisíc ľudí. Je oprávnené očakávať podobné kroky aj zo strany Bruselu? Sú vysoké dovozné clá cestou k prosperite?

Obchodné tarify, ktoré zhoršujú situáciu

Americká vláda sa rozhodla ísť cestou protekcionizmu a vysokých ciel v sektore ocele. Sú dva dôvody, prečo to škodí americkým záujmom.

Po prvé, svetové komoditné ceny a pri oceli to platí zvlášť, sú tak mimo rovnováhy, že clá nemôžu prinavrátiť rovnováhu. Bez ohľadu na množstvo bandáží, rana sa nezahojí a finančné krvácanie nezacelí.

Po druhé, aj keby clá pomohli domácim výrobcom ocele, producenti využívajúci oceľ v procese výroby sú nimi príliš znevýhodňovaní a teda v medzinárodnom obchode znevýhodňovaní. Je pravdou, že výroba ocele zamestnáva tisícky Američanov, no produkcia výrobkov s použitím ocele ich zamestnáva mnohonásobne viac a taktiež pridáva mnohonásobne väčšiu hodnotu do americkej ekonomiky. Podľa dát z Úradu ekonomickej analýzy (BEA) bola pridaná hodnota z primárnej výroby ocele v roku 2014 $59.7 miliárd dolárov, pričom u produkcie využívajúcej oceľ v procese výroby to bolo až 990 miliárd dolárov, čo je viac než 16-krát viac. Rozdiel v množstve zamestnaných ľudí je tiež viac než 16-krát väčší, pretože kým výroba ocele zamestnávala v roku 2014 399-tisíc ľudí, u produkcie s používaním ocele v priebehu produkcie to bolo až 6.5 milióna ľudí. Výroba ocele je určite dôležitým odvetvím ekonomiky, ale na problémy sa treba pozerať z racionálnej a vyváženej perspektívy. Vysoké tarify a clá sú ľahkým spôsobom ako ochudobniť Spojené štáty, pretože vytvárajú v rámci svetového obchodu ostrov s vyššími cenami ocele.

Viac..  Robert Fico od summitu o rovnakej kvalite potravín očakáva dve veci

Príkladom by mohla byť Carrier, spoločnosť, ktorá sa v nedávnej minulosti rozhodla  presunúť svoju výrobu klimatizácií z dvoch fabrík v Indiane do Monterrey v Mexiku. Vyše 2100 ľudí stratí prácu a i keď sa v oficiálnom vyjadrení spoločnosti clá priamo nespomínajú, odvolávajú sa na cenové a nákladové tlaky. Príkladov ako tento bude pri novom cle iba pribúdať.

Čínska nadprodukcia môže pomôcť Spojeným štátom

Čínska „socialisticko-trhová“ ekonomika je do veľkej miery riadená socialistickým plánovaním, ktoré nepripúšťa prítomnosť trhových síl a drží produkciu ocele mimo ekonomickej reality. Nedisciplinované investície do produkcie ocele vytvorili obrovský rozdiel medzi možnosťami produkcie a reálnym dopytom.  Mnoho z čínskych pecí by sa za normálnych trhových podmienok nikdy nepostavilo, pretože návrat počiatočného kapitálu a ďalší zisk nebol motivujúcim faktorom investície. Čínska nadprodukcia je zhruba vo veľkosti 600 miliónov metrických ton železa čo je viac než tretina svetového dopytu. Dôležité je taktiež, že Čína pokračuje v produkcii aj napriek nízkemu dopytu a stratovým cenám, pretože rozhodnutie o množstve výroby ocele je politické, nie ekonomické. Toto slúži americkým záujmom, pretože Čína v podstate pomáha americkým spoločnostiam zvyšovať ich medzinárodnú konkurencieschopnosť, vďaka lacnej ocele v procese výroby. Navyše, mnohé spoločnosti využívajúce oceľ v procese výroby často uprednostňujú domácich výrobcov s jednoduchšou logistikou, tradíciou a kvalitou, takže ani absolútne zrušenie ciel by úplne nezničilo americkú výrobu ocele.

Prípadné udelenie statusu trhovej ekonomiky Číne, o ktorom sa bude rokovať koncom roka na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO), by mohlo výrazne znížiť možnosti udeľovania ciel a preto je pravdepodobné, že sa tomu budú Spojené štáty a Eurozóna snažiť zabrániť.

Záznam na celú obrazovku 10. 6. 2016 152122.bmp

O dac

Odporúčame pozrieť

utecenci

Azylová reforma EÚ: Kto odmietne utečencov, môže prísť o eurofondy

Členské štáty EÚ, ktoré odmietnu premiestniť na svoje územie žiadateľov o azyl, by mali mať …