EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZAUJÍMAVOSTI / Útoky IS vo svete zoradené chronologicky podľa počtu obetí

Útoky IS vo svete zoradené chronologicky podľa počtu obetí

ZAHRANIČIE – Radikálna skupina IS je spájaná s útokmi, ktoré sa odohrali na Blízkom východe, v Európe a najnovšie aj v Spojených štátoch amerických (chronológia nezohľadňuje útoky v Sýrii a Iraku). Práve IS vraj prisahal vernosť Omar Mateen, muž, ktorý počas víkendu zastrelil v orlandskom nočnom klube 50 ľudí.

31. októbra 2015 – IS sa prihlásil, že spôsobil pád lietadla Airbus A321 ruskej spoločnosti  Kogalymavia na egyptskom Sinajskom poloostrove s 224 ľuďmi na palube.  Príčinou bola najskôr bomba.

20. marca 2015 – Séria samovražedných atentátov proti šíitským mešitám v jemenskej metropole Saná si vyžiadala 140 obetí.

13. novembra 2015 – K sérii šiestich teroristických útokov v Paríži, pri ktorých zomrelo 130 ľudí, sa prihlásil IS. Teroristi strieľali v klube Bataclan (89 mŕtvych) a na niekoľkých miestach v centre Paríža.

10. októbra 2015 – Dva samovražedné atentáty v Ankare pred začiatkom mierového pochodu organizovaného ľavicovými a kurdskými aktivistami, ktorí chceli protestovať proti násilným stretom medzi tureckou armádou a kurdskými separatistami, si vyžiadali 102 obetí.

1. júla 2015 – Pri útoku na vojenské stanovištia na Sinajskom poloostrove  bolo zabitých najmenej 100 ľudí, prevažne vojakov, ale i civilistov. K akcii sa prihlásila skupina Ansar Bajt al-Makdis, napojená na IS.

11. mája 2013 – Pri dvoch bombových explóziách v tureckom Reyhanli pri hraniciach so Sýriou zahynulo 52 ľudí; v oblasti žije mnoho sýrskych utečencov. Za útok boli zrejme zodpovední bojovníci z IS.
12. júna 2016 – Pri streľbe v gay klube v gay klube v americkom Orlande zomrelo najmenej 50 ľudí. K útoku sa prihlásil IS. Uviedla to agentúra Amak napojená na IS, ktorú citovala agentúra Reuters.

Viac..  Európe hrozí nová vlna džihádistov. Podľa generálneho tajomníka Interpolu sa snaží vyvolať ďalší teror

20. februára 2015 – Pri atentátoch na východe Lýbie prišlo o život najmenej 45 ľudí. K útokom sa prihlásila miestna odnož IS.

12. novembera 2015 – Najmenej 44 mŕtvych si vyžiadali samovražedné útoky spáchané na predmestí Bejrútu. Atentátnici útočili v oblasti ovládanej šíitským Hizballáhom. K útoku sa prihlásil IS, proti ktorému Hizballáh bojuje v Sýrii po boku prezidenta Bašára Asada.

29. januára 2015 – Minimálne 44 obetí sa vyžiadali útoky islamistov proti armádnym cieľom na Sinajskom poloostrove. K akcii sa prihlásila skupina Ansar Bajt al-Makdis, ktorá je napojená na IS.

26. júla 2015 – V tuniskom letovisku Súsa postrieľal tuniský mladík na pláži pri bazéne 38 ľudí (30 obetí bolo z Británie). Polícia atentátnika na mieste útoku zabila.

20. júla 2015 – Samovražedný atentátnik zaútočil na kultúrne stredisko v tureckom meste Suruç pri hranici so Sýriou, zabil 33 ľudí. K zodpovednosti za útok sa prihlásil IS.

22. marca 2016 – Teroristické útoky na bruselskom letisku Zaventom a v metre si vyžiadali 32 ľudských životov. K najvražednejšiemu teroristickému útoku v dejinách Belgicka sa prihlásil IS.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Jean-Yves LE DRIAN

Francúzsko: Vláda dá na obnovu Iraku jednu miliardu eur

BAGDAD – Francúzsko sa zaviazalo prispieť na obnovu Iraku jednou miliardou eur. Oznámil to v …