EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ivan Štefanec: V roku 2020 by sme mohli mať superrýchle 5G siete
štefanec
Ivan Štefanec, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Ivan Štefanec: V roku 2020 by sme mohli mať superrýchle 5G siete

Európska komisia si dala ambiciózny cieľ, do roku 2020 bude musieť mať každý občan v EÚ prístup na internet. Už teraz ale pripravuje legislatívu na to, aby sme v tom istom roku mali superrýchlu 5G sieť. Viac vo svojom videoblogu u nej hovorí europoslanec Ivan Štefanec.

Viac videoblogov europoslancov, poslanocov, ako aj anyltikov nájdete TU.

 

Regionálne diskusné fórum, ktoré zorganizovala Informačná kancelária EP (13.júna) v Bratislave sa zameralo na budúcnosť širokopásmového internetového pripojenia na Slovensku. Ranný seminár Budúcnosť broadbandu v Európe: Rastúci dopyt vs. chýbajúca infraštruktúra v bratislavskom Hoteli Devín sprostredkoval stanoviská poslancov Európskeho parlamentu (EP) Vladimíra Maňku (S&D) a Ivana Štefanca (EPP), pohľad končiaceho holandského predsedníctva v Rade EÚ vďaka veľvyslancovi Holandského kráľovstva na Slovensku Richardovi van Rijssenovi a názory gestora pracovnej skupiny Broadband a prístupová infraštruktúra Milana Ištvána.

Hostia prvého panelu zdôraznili potrebu vhodnej legislatívy, ktorá bude motivovať investície súkromného sektoru. Rešpektovanie pravidiel hospodárskej súťaže a vytvorenie konkurenčného prostredia zaistí tiež nižšie ceny a lepšie služby pre zákazníkov.

Poslanci EP vnímajú vytváranie spoločného digitálneho trhu v Európe ako kľúčové. „Ešte stále nám spoločný trh v digitálnych službách nefunguje. Dobrou správou je, že v Európskom parlamente existuje medzi politickými frakciami zhoda. Uvedomujeme si, že toto je šanca na zlepšenie životnej úrovne, zlepšenie služieb a na ekonomický rast,“ uviedol Ivan Štefanec. V rámci Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO) už na túto tému vznikla pracovná skupina.

Vladimír Maňka spomenul tiež regulačné rozdiely v rámci Únie: „Najdôležitejšie je odstrániť obrovské prekážky medzi 28 štátmi. Národné legislatívy sú možno dobré, ale nie sú kompatibilné, čiže ich treba odstrániť.“ Upozornil na úlohu Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý má financovať aj rizikové projekty, ktoré by sa inak neuskutočnili. Práve ten vníma ako vhodný nástroj na budovanie internetovej infraštruktúry.

Viac..  Dvojaká kvalita potravín: Ako zakročiť proti nekalým praktikám?

Holandsko je už dhlšie lídrom v zavádzaní internetového pripojenia novej generácie. Podľa veľvyslanca van Rijssena je veľkou výhodou krajiny omnoho vyššia hustota obyvateľstva. „Regionálne a miestne úrady majú dôležité slovo pri poskytovaní infraštruktúry a digitálnych služieb. Medzi nimi a štátnymi úradmi existuje jemná rovnováha,“ dodal.

Prezident občianskeho združenia Partnerstvá pre prosperitu Milan Ištván hovoril o zmenách telekomunikačného trhu a trendov za posledné desaťročie. Podľa toho sa zmenil aj dopyt. „Dnes máme vedľa seba akoby postavené dve politiky Európskej únie. Jednou je stratégia jednotného digitálneho trhu a druhou sú regulácie v oblasti elektronických komunikácií. Chvíľami mám pocit, že tieto dve politiky nie sú kompatibilné,“ povedal Ištván.

Revízia smerníc regulačného rámca sa pripravuje na jeseň. Telekomunikačný trh tvrdí, že menej regulácie by najviac podporilo budovanie novej infraštruktúry.

Biele miesta zatiaľ rozdeľujú

Diskusné fórum sa následne zameralo na nanajvýš aktuálnu problematiku bielych miest v pokrytí internetovým pripojením. Po minulotýždňovom apeli poskytovateľov internetového pripojenia, aby Úrad vlády zastavil projekt rozširovania optických sietí do nepokrytých oblasti, o tejto problematike debatovali Šimon Mičunek z Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES), Vladimír Murín z Výskumného ústavu spojov a Matej Stuška z O2 Slovakia, ktorý zastupoval signatárov otvoreného listu.

Pozvaní hostia si vymenili zásadné výhrady k zoznamu bielych miest na Slovensku. Jednou z identifikovaných príčin, prečo sa z témy stala problematika, bola nedostatočná komunikácia zainteresovaných.

Bude Slovensko súčasťou 5G revolúcie?

O red

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Posun času už dnes nemá žiaden praktický význam

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) nemá systém posúvania …