EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Miroslav Mikolášik: Umožňujme mladým ľuďom vsadiť na kvalitu
mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO: archív MM

Miroslav Mikolášik: Umožňujme mladým ľuďom vsadiť na kvalitu

Viete, kedy malo ľudstvo najvzdelanejšiu generáciu mladých ľudí v histórii? Dnes. Viete, kedy majú mladí ľudia u nás výrazný problém zamestnať sa? Dnes.
Je čas ponúkať projekty, ktoré pomôžu mladým osvojiť si zručnosti a znalosti v tých oblastiach, kde je v praxi reálny dopyt. Rovnako dôležité je však podporiť ich talenty a povzbudiť ich k práci na sebe. Mladý človek je pripravený absorbovať viac než sám hľadá, čo vie neskôr mnohonásobne zúročiť aj pre svoje okolie.

Veľmi často dokážeme mladých odpísať iba preto, že sú mladí. Neskôr im pripomenieme, že predošlý čas mohli využiť aj lepšie. To však nejde dohromady. Ja som sa rozhodol, že mladých budem podporovať a dlhodobo v tom vidím veľký zmysel. Teším sa z dvoch udalostí, ktoré sa v tejto súvislosti udiali, jedna v Európskom parlamente, druhá doma.

Na Slovensku sme už po štvrtýkrát hľadali nadaných mladých ľudí, ktorí sa venujú hudbe s hodnotovými textami. Od začiatku stojím pri projekte Gospeltalent, ktorý priniesol už sedem víťazov a naberá na kvalite. Neustále však prináša hlavne možnosť prezentovať sa a nakopnúť k ďalšej práci na sebe, bez ohľadu na výsledok. Kontakt s týmito mladými je ohromnou silou a často býva impulzom pre celé komunity, aby vyšli zo seba, chceli od života viac a chytili sa šance. Ten rozmer je omnoho širší ako iba hudobný. Predovšetkým však stavia na snahe skvalitniť gospelovú scénu.

V Európskom parlamente sme zasa len nedávno prijali balík na podporu mladých. Plne som podporil správu o programe Erasmus+ a ďalších nástrojoch na posilnenie mobility v oblasti odborného vzdelávania a prípravy. Ide tu aj o prístup k celoživotnému vzdelávaniu. Som presvedčený, že trénovaním zručností cenených na pracovnom trhu a správnym prepojením medzi vzdelávacími inštitúciami, študentmi, firmami a poskytovateľmi fondov dokážeme prekonať dlhodobú krízu zamestnanosti a prinavrátiť pracovné príležitosti do mnohých európskych regiónov. Zvlášť do tzv. hladových dolín. Celý tento model sa opiera o dôveru v mladých ľudí a vklad do nich. Verím mu.

Niet lepšej investície ako do mladých ľudí, ktorí sú hladní po osobnom raste. Potrebujeme nielen vytvárať pracovné miesta, ale aj pomáhať mladým ľuďom stávať sa kvalitnými, aby tieto miesta mohli obsadiť. A prispeli aj niečím navyše, čo posunie dopredu celú našu spoločnosť.

Mladí nás učia, že máme mať na viac. Aj naďalej budem doma i v pléne obhajovať túto víziu a tak ako doposiaľ, neostanem len pri slovách. Potrebujeme kvalitných mladých Slovákov a Slovenky.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil europoslanec Miroslav Mikolášik.

Viac..  Ľubomír Galko: Otvorený list prezidentovi Andrejovi Kiskovi

O red

Odporúčame pozrieť

Mikolasik

Miroslav Mikolášik: Európu ničia pseudotémy, pre podstatu Vianoc trpia na Blízkom východe

Kým Európa vo svojej pýche stavia život čoraz viac na pseudotémach, ľudia na Blízkom východe …

 • Mária Kohútová

  Dovolím si poňať otázky nezamestnanosti mladých, ich mobility

  (Niekedy však môže ísť o eufemizmus za nástroj, ktorý síce akože znižuje mieru nezamestnanosti, môže ju však skôr len zakrývať a spôsobovať len odliv, často aj trvalý mladých ľudí vo veku, kedy by mali začať splácať, čo im rodičia a spoločnosť odovzdali, a mali by sa im začať rodiť deti),

  či investícií do mladých, ale aj vymierania Slovenska aj trochu inak. Verili by ste, pán poslanec Mikolášik, že tu máme, bez akejkoľvek investície okolo 10 tisíc pracovných miest, o ktorých nevie (alebo nechce vedieť?) dosiaľ žiadny úrad práce, teda ani žiadny uchádzač o zamestnanie, a asi ani žiadny politik, ekonóm, sociológ, teológ?

  O čo ide? Očakáva sa, že tak ako vlani, aj v tomto roku zostane 1. septembra okolo 10 tisíc detí, teda aj rovnaký počet rodín pred bránami materských škôl. Pritom existuje niekoľko tuctov opatrení, ktoré by nič alebo takmer nič nestáli, ktoré by nedostatok miest v škôlkach výrazne eliminovali, ak nie úplne zlikvidovali! O nich však nechce “nikto” nič čítať, nechce “nikto” diskutovať. Aj keby sa nenašiel nik z vplyvných, ale aj nik z naozaj obyčajných ľudí, kto by zvýšenie počtu miest v predškolských všetkými vlastnými silami a prostriedkami podporil a teda zabezpečil, zostáva ešte riešenie svojpomocné, riešenie vzájomne výhodnej pomoci medzi občanmi.

  V tejto veci som včera večer skúsila osloviť v dvoch inzertných skupinách na Facebooku účastníkov touto výzvou:

  “Priateľky a priatelia, našiel by sa, prosím niekto, kto by prijal do opatery cca od 7:00 – 17:00 v pracovných dňoch trojročné dieťatko do vlastného bytu? Môžeme poskytnúť symbolickú odmenu 150 € mesačne, vrátane náhrady za poskytnutie stravy. Ohláste sa, prosím súkromnou správou. Ďakujeme. :-)”

  Do týchto chvíľ som získala neuveriteľne pestrú škálu postojov verejnosti, najmä matiek. Aj keď z nich je len asi 40% pozitívnych, je to viac než dosť, aby všetky matky, ktoré potrebujú umiestniť svoje deti v pracovnom čase, všetky, aj tie, ktoré ešte matkami nie sú by vedeli, že o ich deti bude postarané. Nebudú teda ani toľké odrádzané pred ich najkrajším poslaním – mať viac ako dve deti! 🙂

  Mária Kohútová