Domov / POLITIKA / Schengenský priestor voľného pohybu oslávil už 31 rokov

Schengenský priestor voľného pohybu oslávil už 31 rokov

Včera, 14. júna 2016, sme si pripomenuli 31. výročie vzniku schengenského priestoru voľného pohybu. Slovensko sa jeho súčasťou stalo v roku 2007.

Schengenský priestor znamená voľný pohyb osôb bez hraničných kontrol medzi štátmi, ktoré sú jeho súčasťou.

„Veľkou výhodou nášho členstva v Európskej únii je, že nás v Európe nerozdeľujú hranice, ale spájajú spoločné hodnoty. A práve slobodu pohybu a pobytu v celom schengenskom priestore si Slováci veľmi vážia a túto slobodu aj často využívajú. Vďaka Schengenskej dohode už nemáme hraničné kontroly, cestujeme voľne aj bez pasu a vďaka našej spoločnej mene – euru si už vo väčšine krajín nemusíme ani meniť peniaze. Navyše, európske občianstvo nám v celej Únii garantuje rovnaké práva ako majú občania ostatných európskych krajín. Avšak v poslednom období sú ohrozené dva dôležité symboly európskej integrácie – spoločná mena a voľný pohyb. Preto je dôležité, aby sme si ich spoločným úsilím ochránili a zachovali.” uvádza v tejto súvislosti Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Viac..  Nové pravidlá EÚ zlepšia pracovné a sociálne podmienky vodičov nákladných vozidiel

„ Schengen je jedným z najviac cenených úspechov Európskej integrácie. Dnešné výročie nám pripomína každodenné výhody a význam tohto priestoru bez vnútorných hraníc  pre európskych občanov a podniky. To je dôvod prečo je Európska komisia odhodlaná zachovať Európu bez vnútorných hraníc, je to  v spoločnom záujme všetkých európskych občanov. Naším cieľom je vrátiť sa k bežnému fungovaniu schengenského priestoru a skončiť s vnútornými kontrolami súvisiacimi s migračnou krízou najneskôr do konca roku 2016.” hovorí na margo dnešného výročia európsky komisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos.

Schengenskú dohodu podpísalo 14. júna 1985 päť z desiatich vtedajších členských štátov EÚ: Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Luxembursko a Holandsko. Začal sa tým procesodstraňovania vnútorných hraničných kontrol medzi členskými štátmi. Dnes patria do schengenského priestoru všetky členské štáty Európskej únie okrem Veľkej Británie, Írska, Bulharska, Cypru, Rumunska a Chorvátska, pridruženými krajinami sú Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

hydina

Najviac ohrozené vtáčou chrípkou sú veľkochovy nosníc s voľným výbehom, upozorňuje únia hydinárov

BRATISLAVA – Na Slovensku sa vtáčia chrípka, tak ako teraz, aj v minulosti vyskytovala iba …