Svetoví lídri z celého sveta sa stretnú na 10. výročí Európskych rozvojových dní

Európske rozvojové dni je dvojdňové podujatie, ktoré sa koná v Bruseli v dňoch 15. až 16. júna a ktorého cieľom je spolu so svetovými lídrami, s mladými lídrami, so stovkami rečníkov, s organizáciami občianskej spoločnosti a medzinárodnými organizáciami generovať nové nápady, prijať opatrenia a formovať budúcnosť.

„Európske rozvojové dni 2016“ zajtra oficiálne otvoria svoje dvere rekordnému počtu viac než 6 000 odborníkov v oblasti rozvoja z približne 150 krajín, ktorí sa zúčastnia na dnes už poprednom fóre Európy o celosvetovom rozvoji a spolupráci.

Komisár EÚ pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica v tejto súvislosti uviedol: „Desiate výročie Európskych rozvojových dní je zamerané na výsledky: chceme, aby sa ciele OSN v oblasti udržateľného rozvoja zmenili zo záväzkov na konkrétne opatrenia. Európa tým otvorene vyzýva svet, aby sa s nami zamyslel nad tým, ako by sme mohli svoje politiky, partnerstvá a prostriedky čo najlepšie využiť na podporu celosvetového rozvoja, na odstránenie chudoby raz a navždy a na nasmerovanie našej planéty na cestu udržateľného a inkluzívneho rozvoja a prosperity.“

Tento ročník je mimoriadne dôležitý, pretože ide o 10. výročie Európskych rozvojových dní. Európske rozvojové dni, o ktorých sa zvykne hovoriť ako o „Davose pre oblasť rozvoja“, sa konajú v čase, ktorý je rozhodujúci pre budúcnosť medzinárodného rozvoja, a to krátko po tom, ako bol v septembri 2015 prijatý „program trvalo udržateľného rozvoja“, ktorý predstavuje všeobecný rámec na odstránenie chudoby a dosiahnutie udržateľného rozvoja do roku 2030.

Európske rozvojové dni budú zamerané na realizáciu 17 cieľov udržateľného rozvoja na základe piatich zásadných faktorov pre trvalo udržateľný rozvoj: partnerstvo, mier, prosperita, planéta a ľudia.

Pred podujatím sa predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker stretne s premiérom Etiópie Hailemariamom Desalegnom, aby podpísali spoločné vyhlásenie s názvom „Na ceste k strategickej angažovanosti EÚ-Etiópia“, čo odráža intenzívne vzťahy EÚ s Etiópiou a zdôrazňuje kľúčovú úlohu, ktorú Etiópia zohráva v Afrike a medzinárodnom spoločenstve a jej významný sociálno-ekonomický rozvoj.  EÚ a Etiópia takto povýšia svoje 40-ročné partnerstvo na ešte strategickejšiu úroveň.

Ďalší kľúčový moment pred ERD sa odohrá, keď Jim Yong Kim, prezident Svetovej banky a Európska komisia, ktorú bude zastupovať podpredsedníčka Európskej komisie Kristalina Georgieva a komisár Neven Mimica, prijmú 14. júna spoločné vyhlásenie. Toto vyhlásenie predstavuje spoločný záväzok posilniť opatrenia na udržanie mieru a zvýšiť dosah v situáciách ovplyvnených nestabilitou, konfliktom a násilím.

Súvislosti

Európske rozvojové dni sa stali známymi ako hlavné podujatie pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu v EÚ. Za posledných 9 rokov sa vďaka „Davosu pre oblasť rozvoja“, ako sa tieto dni často označujú, stretol pôsobivý počet 2670 rečníkov a až 100 svetových lídrov, 514 vystavovateľov a 42 000 účastníkov zo 154 krajín, ako aj 4 500 organizácií.

Viac..  Správa o stave právneho štátu 2021: Pozitívny vývoj v členských štátoch, ale aj vážne obavy

V tomto roku budú Európske rozvojové dni ako hnaciu silu globálneho úsilia v oblasti rozvoja presadzovať mladých ľudí a zdôrazňovať význam ich angažovanosti na ceste k trvalej udržateľnosti. Európska komisia pozvala mladých ľudí vo veku od 21 do 26 rokov z celého sveta, aby sa zapojili do debaty o budúcnosti medzinárodnej rozvojovej spolupráce, čím sa ich snaží zaangažovať do formovania budúcich rozvojových politík. 16 mladých lídrov z partnerských krajín bolo pozvaných, aby do diskusií o rozvojovej politike a medzinárodnej spolupráci vniesli nový pohľad.

Delegáciu Európskej komisie budú tvoriť vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku/podpredsedníčka Komisie Federica Mogheriniová, podpredseda Komisie pre pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen, podpredseda Komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip, komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová, komisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj NevenMimica, komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete, komisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybárstvo Karmenu Vella, komisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos a komisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianides.

Na Európske rozvojové dni 2016 sa chystá viac ako 500 rečníkov a popredných činiteľov vrátane predstaviteľov medzinárodných organizácií, ako je generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, predseda skupiny Svetovej banky Jim Yong Kim, výkonná riaditeľka OSN Ženy Phumzile Mlambo-Ngcuka a viaceré hlavy štátov ako predseda a hlavný veliteľ obranných síl Kenskej republiky Uhuru Kenyatta, prezident Maurícijskej republiky Bibi Ameenah Firdaus Gurib-Fakim, prezident Burkiny Faso Roch Marc Christian Kaboré, prezident Stredoafrickej republiky Faustin-Archange Touadéra, predseda vlády Samoy Tuilaepa Lupesoliai Sailele Malielegaoi, predseda vlády Etiópie Hailemariam Desalegn a predseda vlády Východného Timoru Rui Maria de Araújo spolu s mnohými inými.

Európske rozvojové dni sa uskutočnia v tom istom čase ako Európsky týždeň trvalo udržateľnej energie (EUSEW), v prípade ktorého ide v súčasnosti už o jeho 11. ročník. Počas slávnostného odovzdávania cien 14. júna na konferencii o politike EUSEW vyhlásia komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete, člen Európskeho parlamentu a predseda Výboru pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) Jerzy Buzek, primátor Florencie Dario Nardella a generálna riaditeľka Európskej organizácie spotrebiteľov Monique Goyensová mená troch víťazov.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …