EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Vláda schválila protokol o pristúpení Čiernej Hory k NATO
Vlada SR
PHOTO: Ilustračné, parlament.

Vláda schválila protokol o pristúpení Čiernej Hory k NATO

Na návrh ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka vyjadrili poslanci Národnej rady SR súhlas s ratifikáciou protokolu o vstupe Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie.

„Dnešným hlasovaním Národnej rady Slovensko potvrdilo svoju podporu pre politiku otvorených dverí NATO a pre euroatlantickú integráciu krajín západného Balkánu,“ konštatoval minister M. Lajčák. „Rozširujeme tak priestor stability a bezpečnosti v Európe, pričom tento krok nie je namierený proti nikomu,“ poznamenal minister.

„V procese prípravy na členstvo vykonala Čierna Hora veľa politických, bezpečnostných a ekonomických reforiem a z najmenšej krajiny bývalej Juhoslávie sa vypracovala na vzorový príklad pre celý región,“ uviedol minister M. Lajčák.

Podpora pre vstup Čiernej Hory a pomoc konkrétnymi skúsenosťami pozitívne zviditeľnili Slovensko v rámci NATO ako spojenca s kvalitnými mediačnými a expertíznymi kapacitami.

„Slovensko sa tiež zapísalo do histórie Čiernej Hory, ako partner, ktorý veril v jej úspech ešte v čase, keď o ňom všetci pochybovali,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

Viac..  Lídri sa stretávajú na minisummite, hľadajú spoločné riešenia migrácie

Slovensko odsúhlasilo prístupový protokol Čiernej Hory medzi prvými krajinami NATO. Okrem SR ho už odhlasovali aj parlamenty Slovinska, Islandu a Maďarska.

Podľa Ústavy SR pôjde teraz prístupový protokol na ratifikáciu k prezidentovi republiky. Po jeho schválení budú ratifikačné listiny uložené u depozitára Severoatlantickej zmluvy. Prístupový protokol nadobudne platnosť po tom, ako ho schvália všetky členské krajiny NATO.

Aliancia pozvala Čiernu Horu za člena po rokoch predvstupových príprav v decembri 2015. Ministri zahraničných vecí krajín NATO podpísali prístupový protokol s predsedom vlády Čiernej Hory Milom Djukanovićom 19. mája tohto roku v Bruseli.

O dac

Odporúčame pozrieť

Vybor EP

Dozorujúci prokurátor informoval poslancov EP o aktuálnom stave vyšetrovania vraždy Kuciaka

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dozoruje vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a prvá viceprezidentka Policajného …