EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Eurosocialisti pohrozili Ficovi. Ak nezmení politiku, čakajú Smer sankcie

Eurosocialisti pohrozili Ficovi. Ak nezmení politiku, čakajú Smer sankcie

BRUSEL – Vedenie Strany európskych socialistov (PES) dva týždne pred začiatkom slovenského predsedníctva v Európskej únii kritizovalo premiéra Robert Fica pre jeho výroky o islame a utečencoch. Ficovej strane Smer-SD tiež pohrozilo pozastavením jej členstva v tomto zoskupení európskych socialistických strán.

“Dôrazne odsudzujeme výroky Roberta Fica k úlohe islamu na Slovensku. Sme tiež vážne znepokojení jeho politikou, čo sa týka utečencov a menšín, obzvlášť homosexuálov,” píše vo vyhlásení PES. Predsedníctvo socialistov tiež oznámilo, že začne proces hodnotenia a pokiaľ neuvidí žiadny pokrok, navrhne sankcie, či pozastavenie členstva Ficovej strany v PES.

Slovenský premiér minulý mesiac zopakoval svoj postoj, že islam nemá na Slovensku miesto. “Nechcem, aby tu bolo niekoľko desiatok tisíc moslimov, ktorí si postupne začnú presadzovať svoje veci. Hovoril som o tom niekoľkokrát s maltským premiérom, ktorý mi povedal, že problémom nie je to, že prichádzajú, ale to, že menia charakter krajiny,” povedal koncom mája Fico.

Viac..  Monika Beňová: Odmietnutie brexitovej dohody je len pokračovaním dva roky trvajúceho chaosu

Kvóty nie

Premiér dlhodobo odmieta aj kvóty na prerozdelenie migrantov v Európskej únii. Vlani preto podala Bratislava žalobu na únijný súd. Tento rok v januári Fico napríklad vyhlásil, že Slovensko nebude poskytovať finančnú pomoc na riešenie migračnej krízy do žiadnych fondov, napríklad potravinových, ale len ochranu schengenských hraníc.

Smer-SD je členom Európskej strany socialistov a v minulosti mal už problémy pre spoluprácu s pravicovou Slovenskou národnou stranou. V roku 2006 mala Ficova strana pozastavené členstvo v PES pre vytvorenie vládnej koalície so SNS.

Strana európskych socialistov združuje tridsiatku socialistických a sociálnedemokratických strán z 28 členských krajín Európskej únie a Nórska.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Kozloduj

Európsky parlament žiada zvýšenie príspevku na vyraďovanie jadrových zariadení

Európsky parlament vyzval na zvýšenie príspevku Únie v procese vyraďovania už odstavených jadrových zariadení, vrátane …