EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Komisia: Migranti vidia, že nemá zmysel riskovať životy na lodiach prevádzačov

Komisia: Migranti vidia, že nemá zmysel riskovať životy na lodiach prevádzačov

Komisia prijala svoju druhú správu o vykonávaní vyhlásenia EÚ a Turecka, z ktorej vyplýva, že hoci vykonávanie vyhlásenia naďalej napredovalo, dosiahnutý pokrok je zatiaľ krehký.

Komisia prijala svoju druhú správu o vykonávaní vyhlásenia EÚ a Turecka, z ktorej vyplýva, že hoci vykonávanie vyhlásenia naďalej napredovalo, dosiahnutý pokrok je zatiaľ krehký. Pokračovanie úspešného vykonávania závisí hlavne od politickej vôle všetkých zúčastnených strán. Prudký a pretrvávajúci pokles počtu osôb, ktoré sa neregulárne dostávajú z Turecka cez Egejské more do Grécka alebo na tejto ceste prichádzajú o život, svedčí o doterajšej účinnosti vyhlásenia a aj o tom, že obchodné modely prevádzačov možno narušiť. Členské štáty takisto zvýšili svoje úsilie týkajúce sa presídľovania a ponúkajú tak legálne a bezpečné cesty ako alternatívu. Operácie návratu pokračujú. Všetky členské štáty poslali osvedčenia o poskytnutí príspevkov na nástroj pre utečencov v Turecku, čo umožní urýchlené čerpanie finančných prostriedkov v rámci nástroja a zaistí, že sa prvá miliarda EUR začne využívať v prospech utečencov do konca leta. Od tretej správy o pokroku pri vykonávaní plánu Turecka na liberalizáciu vízového režimu, ktorá bola uverejnená 4. mája, došlo k ďalšiemu pokroku pri plnení zvyšných kritérií uvedeného plánu.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans uviedol: „Vyhlásenie EÚ a Turecka prináša výsledky: migranti vidia, že nemá zmysel riskovať životy na lodiach prevádzačov, a my sme na dobrej ceste k tomu, aby sme do konca leta zazmluvnili v rámci nástroja pre utečencov projekty v hodnote 1 miliardy EUR. Teraz však nesmieme zaspať na vavrínoch. Musíme vykonávať všetky prvky vyhlásenia v plnom rozsahu. To okrem iného znamená zintenzívniť presídľovanie a zvýšiť kapacity Grécka na riešenie humanitárnej situácie a spracovanie žiadostí o azyl v súlade s právom EÚ. Turecké orgány musia zas dokončiť vykonávanie plánu liberalizácie vízového režimu.“

Hoci je dosiahnutý úspech ešte krehký, dnešná správa potvrdzuje, že vyhlásenie EÚ a Turecka aj naďalej prináša konkrétne výsledky, a to vďaka spoločnému úsiliu gréckych a tureckých orgánov, Komisie, členských štátov a agentúr EÚ, ktorí výrazne napredujú v praktickej realizácii vyhlásenia:

O dac

Odporúčame pozrieť

Erasmus

Program Erasmus+ sa rozširuje o nové ponuky

Erasmus+, jeden z ikonických a najúspešnejších programov EÚ, rozširuje svoje mobilitné akcie o elektronickú ponuku, …