Lajčák: Slovensko preberie predsedníctvo v Rade EÚ v čase, keď mnohé krízy testujú odolnosť EÚ

Slovensko chce počas svojho predsedníctva v Rade EÚ dať Európe novú energiu a pozitívnu agendu.“ V Bratislave to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý vystúpil na úvod konferencie Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku o podobe EÚ v roku 2016.

V čase, keď mnohé krízy testujú odolnosť EÚ, Slovensko preberie po prvýkrát predsedníctvo v Rade EÚ. Je nepochybné, že nasledujúcich šesť mesiacov si bude vyžadovať rýchle, ale nie unáhlené rozhodnutia a tiež efektívne a konsenzuálne riešenia,“ konštatoval minister M. Lajčák. Pripomenul, že ambíciou Slovenska je zvýšiť odolnosť Únie voči vonkajším i vnútorným odstredivým silám.

Vo svojom vystúpení poukázal aj na to, že výsledkom všetkých výziev a udalostí, ktoré Únia v súčasnosti zažíva, je strach jej občanov. „Myslím si, že je najväčšou obavou občanov EÚ je to, že sa politickým elitám v Únii nepodarí tieto výzvy zvládnuť. Aj preto majú dojem, že sa priepasť medzi ich očakávaniami a záujmami Bruselu dramaticky prehlbuje.“ S tým treba podľa neho niečo robiť a najlepšou odpoveďou je jednota a súdržnosť.

Slovensko sa bude snažiť rúcať bariéry, mobilizovať EÚ k súdržnosti a zabrániť tak jej fragmentácii. Musíme sa sústrediť na to, čo nás spája. Na dostredivé sily. Na naše spoločné hodnoty. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov chceme preto presadzovať riešenia s praktickým dopadom na každodenný život občana,“ vysvetlil minister M. Lajčák .

Na konferencii vystúpil aj podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, s ktorým minister M. Lajčák následne absolvoval bilaterálne rokovanie.

Viac..  I. Korčok: Od našich veľvyslanectiev čakám, že dokážu čítať trendy a identifikovať slovenský záujem

Predmetom ich rozhovoru boli priority slovenského predsedníctva, medzi ktoré patrí aj posilnenie jednotného trhu EÚ v oblasti energetiky. Hovorili tiež  o projekte Nord Stream II.

O predsedníctve v Rade EÚ ale i o širších zahranično-politických témach diskutoval minister M. Lajčák aj na pracovnom obede s členmi Zahraničného výboru NR SR.Ide o gestorský výbor parlamentu pre činnosť nášho ministerstva, a  preto je v našom  záujme mať korektné vzťahy, povedal minister M. Lajčák koaličným i opozičným členom výboru, ktorí prijali jeho pozvanie.

Je v záujme Slovenskej republiky, aby sme mali jednotné pozície v zahraničnej politike a rád by som videl jasnú deliacu líniu medzi vnútropolitickým bojom a štátnym záujmom,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

Poslancom tiež pripomenul, že MZVaEZ SR si zakladá na profesionalite a službe Slovensku a je členom zákonodarného zboru k dispozícii na konzultácie či poskytovanie podkladov k zahranično-politickým témam.

V spoločnej diskusii si potom vymenili názory na vývoj vo vnútri EÚ, možné dôsledky Brexitu, perspektívu bezvízového styku Únie s partnerskými krajinami Východného partnerstva a Turecka a prebrali tiež energetické, bezpečnostné a strategické otázky, ktoré sú momentálne v agende Európskej únie.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

polnohospodarske produkty

Dvanásť členských štátov porušilo povinnosť transponovať pravidlá EÚ zakazujúce nekalé obchodné praktiky

Komisia začala konania o porušení povinnosti proti 12 členským štátom za to, že netransponovali pravidlá …