Lajčák: Slovensko preberie predsedníctvo v Rade EÚ v čase, keď mnohé krízy testujú odolnosť EÚ

Slovensko chce počas svojho predsedníctva v Rade EÚ dať Európe novú energiu a pozitívnu agendu.“ V Bratislave to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý vystúpil na úvod konferencie Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku o podobe EÚ v roku 2016.

V čase, keď mnohé krízy testujú odolnosť EÚ, Slovensko preberie po prvýkrát predsedníctvo v Rade EÚ. Je nepochybné, že nasledujúcich šesť mesiacov si bude vyžadovať rýchle, ale nie unáhlené rozhodnutia a tiež efektívne a konsenzuálne riešenia,“ konštatoval minister M. Lajčák. Pripomenul, že ambíciou Slovenska je zvýšiť odolnosť Únie voči vonkajším i vnútorným odstredivým silám.

Vo svojom vystúpení poukázal aj na to, že výsledkom všetkých výziev a udalostí, ktoré Únia v súčasnosti zažíva, je strach jej občanov. „Myslím si, že je najväčšou obavou občanov EÚ je to, že sa politickým elitám v Únii nepodarí tieto výzvy zvládnuť. Aj preto majú dojem, že sa priepasť medzi ich očakávaniami a záujmami Bruselu dramaticky prehlbuje.“ S tým treba podľa neho niečo robiť a najlepšou odpoveďou je jednota a súdržnosť.

Slovensko sa bude snažiť rúcať bariéry, mobilizovať EÚ k súdržnosti a zabrániť tak jej fragmentácii. Musíme sa sústrediť na to, čo nás spája. Na dostredivé sily. Na naše spoločné hodnoty. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov chceme preto presadzovať riešenia s praktickým dopadom na každodenný život občana,“ vysvetlil minister M. Lajčák .

Na konferencii vystúpil aj podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, s ktorým minister M. Lajčák následne absolvoval bilaterálne rokovanie.

Viac..  Europoslanec Šimečka sa stal novým predsedom Progresívneho Slovenska

Predmetom ich rozhovoru boli priority slovenského predsedníctva, medzi ktoré patrí aj posilnenie jednotného trhu EÚ v oblasti energetiky. Hovorili tiež  o projekte Nord Stream II.

O predsedníctve v Rade EÚ ale i o širších zahranično-politických témach diskutoval minister M. Lajčák aj na pracovnom obede s členmi Zahraničného výboru NR SR.Ide o gestorský výbor parlamentu pre činnosť nášho ministerstva, a  preto je v našom  záujme mať korektné vzťahy, povedal minister M. Lajčák koaličným i opozičným členom výboru, ktorí prijali jeho pozvanie.

Je v záujme Slovenskej republiky, aby sme mali jednotné pozície v zahraničnej politike a rád by som videl jasnú deliacu líniu medzi vnútropolitickým bojom a štátnym záujmom,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

Poslancom tiež pripomenul, že MZVaEZ SR si zakladá na profesionalite a službe Slovensku a je členom zákonodarného zboru k dispozícii na konzultácie či poskytovanie podkladov k zahranično-politickým témam.

V spoločnej diskusii si potom vymenili názory na vývoj vo vnútri EÚ, možné dôsledky Brexitu, perspektívu bezvízového styku Únie s partnerskými krajinami Východného partnerstva a Turecka a prebrali tiež energetické, bezpečnostné a strategické otázky, ktoré sú momentálne v agende Európskej únie.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …