schulz 5
Minúta ticha za britskú poslankyňu Jo Cox. PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci zahájili plenárne zasadnutie minútou ticha za poslankyňu Jo Cox

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz zahájil júnové plenárne zasadnutie v Bruseli výzvou na minútu ticha za britskú poslankyňu Jo Cox, ktorá 16. júna po brutálnom pouličnom útoku v anglickom meste Birstall podľahla vážnym zraneniam. Poslanci si tiež tichom uctili obete útoku na LGBTI nočný klub v Orlande v Spojených štátoch zo dňa 13. júna a francúzsky policajný pár, ktorý bol 13. júna v meste Magnanville dobodaný na smrť.

Martin Schulz poslancom pripomenul, že Jo Cox bola vydatá, mala dve malé deti a 22. júna by dovŕšila vek 42 rokov.

Mnoho ľudí, ktorí Jo poznali ešte v dobe, keď pracovala pre Európsky parlament, si na ňu spomínajú ako na ženu veľkých ideálov, ktorá sa zastávala ostatných, uviedol predseda EP. Ako povedal jej manžel Brendan Cox, Jo verila v lepší svet a bojovala zaň každý deň, dodal Martin Schulz.

“Musíme sa zjednotiť v boji proti nenávisti, ktorá zabila Jo,” vyhlásil predseda Schulz a v mene EP vyjadril jej rodine a priateľom najhlbšiu sústrasť.

Útok na nočný klub v Orlande, pri ktorom zahynulo 49 ľudí a ďalších 53 sa zranilo, bol zločinom z nenávisti motivovaným homofóbiou a neznášanlivosťou. Bol to však aj útok na nás všetkých, na naše hodnoty slobody, rovnosti a ľudskej dôstojnosti, uviedol Martin Schulz.

Viac..  Ivan Štefanec: Nachádzame sa uprostred digitálnej revolúcie

Policajti Jessica Schneider a Jean-Baptiste Salvaing, dobodaní na smrť v ich vlastnom domove pri útoku, ktorý z ich trojročného syna spravil sirotu, pracovali počas svojho života tvrdo na tom, aby boli ich spoluobčania v bezpečí, uviedol Martin Schulz. Predseda EP v tejto súvislosti vyjadril vďaku personálu, ktorý sa stará o bezpečnosť Parlamentu, a teda demokracie.

 Zmeny v programe plenárneho zasadnutia

  • Rozprava k ochrane občanov EÚ pri prenosoch osobných údajov do Číny bola presunutá na júlové plenárne zasadnutie v Štrasburgu.
  • Do stredajšieho programu zasadnutia bola zaradená rozprava na tému “Predchádzanie radikalizácii vedúcej k násilnému extrémizmu a terorizmu.”

Prichádzajúci a odchádzajúci poslanci

Elisa Ferreira (S&D, PT) sa k 20. júnu vzdala svojho mandátu.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rekapitulácia prvého polroka 2021 v EP: Covid-19, Konferencia o budúcnosti Európy a klimatický predpis

Počas prvého polroka 2021 Európsky parlament prijal opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy a spustil Konferenciu …