EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Izraelský prezident požiadal poslancov o pomoc pri budovaní dôvery medzi Izraelom a Palestínou
Prezident Izraelského štátu Reuven Rivlin. PHOTO: © European Union- EP.

Izraelský prezident požiadal poslancov o pomoc pri budovaní dôvery medzi Izraelom a Palestínou

Zvolení izraelskí lídri podporovali a podporujú riešenie založené na dvoch štátoch pre dva národy, vyhlásil v stredu pred poslancami EP prezident Izraelského štátu Reuven Rivlin. Momentálne však nie je možné dosiahnuť stálu mierovú dohodu medzi nami a Palestínčanmi, dodal vyzývajúc EÚ, aby pomohla budovať dôveru medzi oboma stranami.

Prezident Rivlin zdôraznil, že politické a regionálne podmienky, ktoré by umožnili Izraelčanom a Palestínčanom dosiahnuť trvalú dohodu, sa nedarí dosiahnuť. Okrem iného za to podľa neho môže absolútny nedostatok dôvery medzi lídrami oboch strán, ako aj medzi národmi.

Pomôžte nám na ceste budovania vzájomnej dôvery, podpory investícií do spoločných izraelsko-palestínskych podnikov, rozvoja palestínskej ekonomiky a vzdelávania, požiadal poslancov. Vyzdvihol tiež úsilie Európskeho parlamentu o spojenie oboch strán aj prostredníctvom pozvania prezidentov Izraela a Palestíny na rovnaké plenárne zasadnutie.

Viac..  Vysielanie pracovníkov: Europarlament môže začať rokovať o konečnom znení smernice

Predseda EP Martin Schulz poznamenal, že región Blízkeho východu zažil vojny a terorizmus, pričom prvým krokom smerom k stabilite je ukončenie násilia. Pripomenul tiež, že Európsky parlament minulý rok schválil uznesenie, v ktorom podporil riešenie založené na existencii dvoch štátov v rámci hraníc z roku 1967 a s Jeruzalemom ako hlavným mestom oboch z nich.

O dac

Odporúčame pozrieť

terorizmus

Európa je napriek terorizmu jedným z najbezpečnejších miest na svete

Európska únia s terorizmom bojuje hneď na viacerých frontoch. Usiluje sa zastaviť radikalizáciu, zlepšuje výmenu informácií …