EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / David Cameron sa vzdá premiérskeho kresla, dôvodom je brexit

David Cameron sa vzdá premiérskeho kresla, dôvodom je brexit

LONDÝN – Británia potrebuje po rozhodnutí voličov o vystúpení z Európskej únie nové vedenie, povedal dnes premiér David Cameron. Svoju funkciu opustí na jeseň. Ministerský predseda to povedal v prejave pred svojím sídlom v Downing Street. O jeho nástupcovi rozhodne októbrová konferencie Konzervatívnej strany.

Cameron bojoval v kampani za zotrvanie Británie v Únii, jeho výzvy ale Briti nepočúvali.

“Nemyslím, že by bolo správne, aby som bol kapitánom, ktorý sa pokúsi viesť našu krajinu do jej ďalšieho cieľa,” povedal novinárom Cameron s tým, že je pyšný na šesť rokov, po ktorej krajine viedol.

Hlasy za stabilitu

Časť zákonodarcov Cameronovej Konzervatívnej strany pritom v prvých hodinách podporila jeho zotrvanie vo funkcii. “Teraz potrebujeme stabilitu. Áno, mal by zostať,” odpovedal na otázku o Cameronovej budúcnosti predne konzervatívny poslanec Andrew Bridgen, ktorý bol v kampani zástancom brexitu, teda vystúpenia z EÚ.

Hlasy proti Cameronovi

K odstúpeniu premiéra naopak vyzval vodca protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage, pre ktorého je výsledok referenda veľkým víťazstvom.

Vládu by podľa neho mal zostaviť niektorý zo zástancov brexitu medzi konzervatívcami, napríklad súčasný minister spravodlivosti Michael Gove alebo bývalý londýnsky starosta Boris Johnson. Cameronova rezignácia bola tiež požiadavkou bývalého prvého ministra Škótska Alexa Salmonda, podľa ktorého brexit oprávňuje Škótov k ďalšiemu referendu o nezávislosti na Británii.

Cameron britských občanov uistil, že sa ich v najbližšej dobe nedotknú žiadne zásadné zmeny, a vyhlásil, že budúce vzťahy s EÚ bude krajina ešte len riešiť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

Viac..  Európska komisia prijala nový akčný plán na boj proti antimikrobiálnej rezistencii

O dac

Odporúčame pozrieť

utecenci

EÚ začína nový program núdzovej podpory na pomoc utečencom v Grécku

V rámci tohto súboru projektov sa začína kľúčový program „Núdzová podpora v oblasti integrácie a …