EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Libra padla na 31 ročné minimum. Brexit spôsobuje búrku na akciových trhoch

Libra padla na 31 ročné minimum. Brexit spôsobuje búrku na akciových trhoch

SYDNEY 24. júna (SITA, Reuters) – Ázijské akciové trhy a britská libra vstúpili do piatkového obchodovania s prudkým prepadom. Reagovali tak na výsledky britského referenda, v ktorom sa voliči vyslovili za odchod krajiny z Európskej únie.

Hlavný tokijský akciový index Nikkei zatiaľ klesol o 7,2 percenta, keď sa v skoršom obchodovaní prepadol najnižšie od februára.

Širší ázijsko-tichomorský index MSCI bez zahrnutia Japonska strácal takmer 5 percent a burza v Šanghaji 1,1 percenta. Libra sa voči doláru prepadla až o 10,1 percenta na 1,3387 USD/GBP.

Aj euro stráca

Obavy z dopadov rozhodnutia britských voličov na stabilitu Európy zasiahli aj euro, ktoré oproti doláru strácalo 3,1 percenta.

Britskí voliči vo štvrtkovom referende odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie. Vyplýva to z neúplných oficiálnych výsledkov, o ktorých informuje stanica BBC. Za tzv. brexit hlasovalo 52 percent voličov, kým za zotrvanie krajiny v tomto 28-člennom bloku sa vyslovilo 48 percent voličov. Spojené kráľovstvo opustí EÚ po 43 rokoch.

Viac..  Sulík sa vzdal účasti na monitorovacej misii europoslancov na Slovensku

Najnižšia úroveň

Kurz britskej libry oproti americkému doláru sa v noci nadnes dostal na najnižšiu úroveň za posledných 31 rokov. Agentúra AP o tom informovala po tom, ako predbežné výsledky štvrtkového referenda o členstve Británie v Európskej únii začali dávať čoraz väčší náskok táboru zástancov vystúpenia z tohto 28-členného bloku.

Zverejnené čísla z jednotlivých volebných obvodov spôsobili podľa AP “hlboký šok” na finančných trhoch, keďže odporujú predošlým očakávaniam, že v referende tesne zvíťazia odporcovia tzv. brexitu.

Krátke posilnenie

Po uzavretí volebných miestností sa libra nakrátko posilnila, keďže prieskumy a poprední zástancovia brexitu hovorili v prospech víťazstva proeurópskeho tábora. Počas následného zverejňovania čiastkových výsledkov však jej kurz poklesol z 1,50 na menej ako 1,35 amerického dolára.

Po sčítaní hlasov z polovice všetkých volebných obvodov v Spojenom kráľovstve vedú zástancovia odchodu krajiny z únie o niekoľko percent.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

manka

Vladimír Maňka: Neekologicky vyrábané výrobky zdaníme na hranici EÚ

ŠTRASBURG / Aj napriek odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, europoslanci nechcú škrtať financie v rozpočte. …