Lídri krajín Únie chcú po brexite udržať jednotu, tvrdí Donald Tusk

BRUSEL – Premiéri a prezidenti krajín Európskej únie sú po britskom rozhodnutí opustiť Európsku úniu odhodlaní udržať jednotu ostatných štátov európskeho bloku. V prvej reakcii na štvrtkové britské referendum o EÚ to povedal predseda Európskej rady Donald Tusk.

Lídrom 27 štátov navrhol, aby o procedúre britského odchodu neformálne diskutovali už budúci utorok na okraj júnového summitu Únie.

“Únia je pre nás rámcom našej spoločnej budúcnosti,” vyhlásil Tusk s tým, že šéfovia štátov a vlád dvadsiatich siedmich pokračujúcich členských krajín by mali začať  “so širšou reflexiou o budúcnosti našej Únie”.

Platia práva a povinnosti

Šéf vrcholných únijných schôdzok tiež zdôraznil, že až do formálneho britského odchodu z EÚ budú pre Britániu a v Británii platiť práva aj povinnosti vyplývajúce z práva Únie. Nebude právne vákuum, uviedol Tusk.

Skrývať podľa neho nie je možné fakt, že v Bruseli si priali iný výsledok hlasovania. Briti sa pre odchod z EÚ rozhodli v pomere 51,9 percenta ku 48,1 percenta.

“Som si plne vedomý toho, ako vážny a dokonca dramatický je tento moment politicky. A nemožno predpovedať všetky politické dôsledky tohto vývoja, najmä pre Veľkú Britániu,” upozornil šéf únijných summitov. Je to podľa neho historická chvíľa, ale zároveň rozhodne nie chvíľa na hysterické reakcie. Preto v piatok Tusk uisťoval, že EÚ je pripravená aj na tento “negatívny scenár” s tým, že Únia nie je len “projekt do dobrého počasia”. S premiérmi a prezidentmi únijných krajín vraj o možnosti brexitu diskutoval už v minulých dňoch. Spôsob, ako môže Británia Únii opustiť, je popísaný v únijných zmluvách, pripomenul tiež.

Stretnutie

Tuska v piatok dopoludnia čaká pre vývoj rokovanie s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, šéfom europarlamentu Martinom Schulzom a premiérom predsedníckeho Holandska Markom Rutte. “Čo ťa nezabije, to ťa posilní,” uzavrel Tusk.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

Viac..  I. Korčok sa v Bruseli stretol s rezortnou kolegyňou, žiadal urýchlené vyšetrenie smrti Jozefa Chovanca

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Londyn, brexit

Pre kombináciu brexitu a pandémie zostali regály niektorých britských supermarketov prázdne

Kombinácia vplyvu brexitu a pandémie ochorenia COVID-19 vedie k tomu, že regály niektorých britských supermarketov …