EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Lídri krajín Únie chcú po brexite udržať jednotu, tvrdí Donald Tusk

Lídri krajín Únie chcú po brexite udržať jednotu, tvrdí Donald Tusk

BRUSEL – Premiéri a prezidenti krajín Európskej únie sú po britskom rozhodnutí opustiť Európsku úniu odhodlaní udržať jednotu ostatných štátov európskeho bloku. V prvej reakcii na štvrtkové britské referendum o EÚ to povedal predseda Európskej rady Donald Tusk.

Lídrom 27 štátov navrhol, aby o procedúre britského odchodu neformálne diskutovali už budúci utorok na okraj júnového summitu Únie.

“Únia je pre nás rámcom našej spoločnej budúcnosti,” vyhlásil Tusk s tým, že šéfovia štátov a vlád dvadsiatich siedmich pokračujúcich členských krajín by mali začať  “so širšou reflexiou o budúcnosti našej Únie”.

Platia práva a povinnosti

Šéf vrcholných únijných schôdzok tiež zdôraznil, že až do formálneho britského odchodu z EÚ budú pre Britániu a v Británii platiť práva aj povinnosti vyplývajúce z práva Únie. Nebude právne vákuum, uviedol Tusk.

Skrývať podľa neho nie je možné fakt, že v Bruseli si priali iný výsledok hlasovania. Briti sa pre odchod z EÚ rozhodli v pomere 51,9 percenta ku 48,1 percenta.

“Som si plne vedomý toho, ako vážny a dokonca dramatický je tento moment politicky. A nemožno predpovedať všetky politické dôsledky tohto vývoja, najmä pre Veľkú Britániu,” upozornil šéf únijných summitov. Je to podľa neho historická chvíľa, ale zároveň rozhodne nie chvíľa na hysterické reakcie. Preto v piatok Tusk uisťoval, že EÚ je pripravená aj na tento “negatívny scenár” s tým, že Únia nie je len “projekt do dobrého počasia”. S premiérmi a prezidentmi únijných krajín vraj o možnosti brexitu diskutoval už v minulých dňoch. Spôsob, ako môže Británia Únii opustiť, je popísaný v únijných zmluvách, pripomenul tiež.

Stretnutie

Tuska v piatok dopoludnia čaká pre vývoj rokovanie s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, šéfom europarlamentu Martinom Schulzom a premiérom predsedníckeho Holandska Markom Rutte. “Čo ťa nezabije, to ťa posilní,” uzavrel Tusk.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

Viac..  Lieková agentúra na Slovensku nebude. Bratislava sa nedostala ani do druhého hlasovania

O dac

Odporúčame pozrieť

dane

Európsky parlament chce zriadiť stály výbor pre daňové úniky a pranie špinavých peňazí

Podľa poslancov Európskeho parlamentu, ktorí vyšetrovali nedávne daňové škandály, nepodnikajú niektoré členské štáty EÚ dostatočné …