EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Vlastný gól či škoda pre nich aj pre nás. Takto reagujú slovenskí politici

Vlastný gól či škoda pre nich aj pre nás. Takto reagujú slovenskí politici

BRATISLAVA – K odchodu Británie z Európskej únie sa postupne vyjadrujú aj slovenský politici. Strana SaS sa prihovára za tesné väzby s Londýnom. Liberáli veria, že brexit nebude mať žiaden negatívny dopad na obranyschopnosť Západu v rámci NATO.

Dnešným dňom sme svedkami novej éry európskeho projektu. Je to éra, ktorá nesie prvky dezintegrácie, možného rastu separatistických tendencií v členských štátoch, procesu stále užšej Európy, ktorá ale so sebou nesie obrovské riziká, či množstvo ekonomických otáznikov.

Zároveň sa dostávame do éry, v ktorej európska integrácia stratila dôveru u značnej časti populácie. V reakcii na výsledky britského referenda to uviedol tímlíder strany SaS pre zahraničnú politiku Martin Klus.

Varovanie pred urýchlením európskej centralizácie

Liberáli chápu výsledky brexitu ako mimoriadne vážne varovanie pred urýchľovaním európskej centralizácie, ktorá popudzuje značnú časť obyvateľstva. Podľa Klusa na ešte väčšiu centralizáciu môžu tlačiť Francúzsko a Nemecko.

“Dnes je jasné, že volanie po reformách v EÚ, ktorého súčasťou je aj kritika nadmerných regulácií a odtrhnutosti európskej byrokracie od reálneho života, nesmie byť naďalej politickými elitami ani na národnej úrovni prehliadaná,“ povedala SaS ústami Klusa.

Slováci ako občania tretích krajín

Klus upozornil aj na konkrétne dôsledky brexitu pre Slovensko. Pozornosť upriamil na množstvo Slovákov študujúcich a pracujúcich v Británii, ktorí sa môžu dostať do pozície občanov tretích krajín. Brexit ale podľa neho tiež prinesie riziko nárastu separatizmu, posilnenie radikálov a xenofóbie. “Finančné riziká v podobe pádu Londýna ako finančného centra, pád libry, sú zrejmé už dnes,“ dodal Klus.

Strana SaS sa prihovorila aj za tesné väzby s Britániou, ktoré v maximálnej možnej miere udržia medzi ostrovmi a úniou voľný obchod, slobodný pohyb kapitálu i osôb.“Odmietame revanše a pokusy potrestať Britov za vyjadrenie svojho postoja,“povedal Klus s tým, že verí, že vystúpenie Londýna nebude mať žiaden negatívny dopad na obranyschopnosť Západu v rámci NATO.

“Hodnoty slobody, demokracie a voľného trhu máme predsa spoločné bez ohľadu na to, v akých štátnych útvaroch žijeme,“ dodal Klus.

Viac..  Paríž neuzná nezávislosť Katalánska

Blaha: dali si vlastný gól

Briti si podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) strelili vlastný gól. Ako povedal dnes pre agentúru SITA, rozhodnutie Britov poškodí predovšetkým Britániu, či už z hľadiska prepadu ekonomiky, oslabenia finančného centra v Londýne či z hľadiska možného odchodu Škótska či Severného Írska z Británie.

“Británia nemôže ostať izolovaná a nová dohoda, ktorú si vyjedná s EÚ, aby získala európsky trh, bude veľmi tvrdá, už dnes to avizujú európski lídri, čiže Briti budú platiť a nebudú môcť rozhodovať,“ upozornil Blaha.

Pre Slovensko brexit prináša tri riziká. “Po prvé riziko pre našich občanov, čo pracujú v Británii a môžu sa stáť občanmi druhej kategórie. Po druhé Slovensko stratí spojenca v otázke migrácie a kvót. Po tretie domino efekt môže vyvolať podobné referendá vo Francúzsku, Holandsku či Dánsku a teda rozklad celej EÚ,“ zdôraznil Blaha s tým, že pravdepodobnejší je však scenár, podľa ktorého odchod Británie posilní eurofederalistické sily v EÚ, ktoré boli dlhodobo blokované práve Britániou.

Oslava dvoch rôznych skupín

Dnes podľa Blahu paradoxne oslavujú dve úplne rozdielne skupiny – britskí nacionalisti a bruselskí federalisti. “Dnešný deň sa zapíše do histórie buď ako deň, ktorý začal rozklad EÚ, alebo ako deň, keď Európa chytila druhý dych. Ak sa EÚ poučí a prestane byť elitárska, arogantná, neoliberálna a byrokratická, ako v mnohých prípadov dnes, nakoniec ju to ešte môže posilniť,“ dodal.

Remišová: veľká škoda pre nich aj pre nás

Odchod Británie z EÚ je podľa poslankyne OĽaNO Veroniky Remišovej veľká škoda pre nich, aj pre nás. Ako povedala dnes pre agentúru SITA, rokovania o podmienkach vystúpenia budú trvať dlho, ale ako predsedajúca krajina EÚ musíme zabezpečiť, aby boli hlavné veci jasné čo najskôr.

O dac

Odporúčame pozrieť

Komisia vydáva odporúčania na zlepšenie fungovania štítu na ochranu osobných údajov medzi EÚ a USA

Európska komisia zverejnila prvú výročnú správu o fungovaní štítu na ochranu osobných údajov medzi EÚ …