EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Historická kríza, neistá budúcnosť. Nemecká tlač píše o brexite
brexit
PHOTO: Reprofoto/Noviny.sk.

Historická kríza, neistá budúcnosť. Nemecká tlač píše o brexite

BERLÍN/VIEDEŇ/BERN – Rozhodnutie Británie vystúpiť z Európskej únie aj v sobotu dominuje nemeckej tlači. Píše o historickej kríze, rozkolísanom kontinente, neistej budúcnosti, zlyhaní britského premiéra Davida Camerona aj o chybách nemeckej kancelárky Angely Merkel.

Najčítanejší nemecký denník Bild má na titulnej strane čiernobielu britskú vlajku a nápis OUTsch! (Au)!. “Až do konca sme verili. Márne. Prichádza brexit. S Britmi stráca Nemecko jedného z najdôležitejších partnerov v EÚ. Krízou otrasená Európa má teraz o jednu katastrofu naviac. kontinent stojí pred mesiacmi možno rokmi neistoty,” píše Bild na titulnej strane.

S Britmi sa lúči aj denník Süddeutsche Zeitung, ktorý zvolil titulok Bye-Bye, Britain (Zbohom Británia). V úvodníku denník vyjadruje presvedčenie, že európske spoločenstvo čelí najväčšej kríze za celú svoju históriu. V hlavnom komentári denník píše, že sa teraz v európskych krajinách nájde veľa síl, ktoré by chceli napodobniť Britov a už nebude jednoduché dostať ich pod kontrolu.

Možno to ale bude práve kríza spôsobená brexitom, ktorá Európanom ukáže, o ako veľa by mohli prísť. “Európske hodnoty, sila európskeho práva, ukážková schopnosť nájsť kompromis medzi 28 krajinami robí kontinent silným a príťažlivým,” je presvedčený denník, podľa ktorého si to občas Európa uvedomí, až keď sa jej konštrukcia rozkolísa.

Čo bude ďalej?

Práve na to, čo bude ďalej s Európou, sa na titulnej strane pýta denník Die Welt, podľa ktorého mali na rozhodnutie Britov výrazný vplyv aj šéfovia vlád ostatných krajín EÚ a najmä kancelárka Angela Merkel svojím postupom pri riešení migrácie. Únia teraz podľa denníka potrebuje viacero reforiem – obmedzenie demokratického deficitu a posilnenie Európskeho parlamentu alebo zjednodušenie bruselských inštitúcií.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zas v hlavnom komentári píše o zlyhaní britského premiéra a tiež o tom, že už skoro sa možno Briti dozvedia, aké následky bude mať referendum pre súdržnosť krajiny, kde Škóti a Severní Íri hlasovali za zotrvanie v Únii.

Viac..  I. Korčok: Jadrová dohoda s Iránom je potvrdením významu efektívnej medzinárodnej spolupráce

Vystavili účet

Briti vo štvrtkovom referende vystavili Európskejj únii účet za chyby, ktorých sa dopustila a pritom sa pramálo poučila. Píše v sobotu v komentári k výsledkom britského hlasovania o vystúpenie z EÚ rakúsky denník Der Standard. Brexit je víťazstvom tých, ktorých negatívne zasiahla globalizácia, nad elitami, komentuje denník Die Presse. Rakúske i švajčiarske noviny sa zhodujú: Európa potrebuje novú víziu.

Odchodom Británie Európa nestratila len jedného zo svojich členov, ale aj vplyv na medzinárodnom poli, píše v komentári Der Standard. Európskej únii Briti v referende vystavili “účet za chyby a krízy, z ktorých sa vôbec alebo nedostatočne poučila”. EÚ podľa rakúskeho denníka v posledných rokoch príliš rýchlo prijímala nových členov, bez toho aby sa starala o vlastnú kondíciu, čo sa prejavilo už počas krízy okolo eurozóny a znovu s plnou silou počas migračnej krízy.

Nedostatok sebareflexie

Nedostatok sebareflexie viedol k strate dôvery občanov v Únii, píše ďalej Der Standard. Najhoršou správou pre Európu podľa denníka teraz je, že sa podľa prvých reakcií z Bruselu po referende zdá, že poučenie neprinesie ani brexit. Európsky projekt má pritom budúcnosť len vtedy, ak sa na ňom budú podieľať aj občania. V súčasnom stave je ale EÚ “projektom elít, nie srdcovou záležitosťou jej občanov” a to sa musí zmeniť, uzatvára Der Standard.

Tiež ďalší rakúsky denník – Die Presse – píše, že EÚ musí v záujme sebazáchovy podstúpiť reformu, ktorej výsledkom by mala byť únia, ktorá bude “zmesou rozumnej subsidiarity a jasného nie byrokracii a zároveň jednotných pravidiel pre niekoľko málo problémov, ktoré presahujú hranice, ako je napríklad utečenecká politika”. Zároveň ale komentár uznáva, že takúto Úniu je v súčasnosti len veľmi ťažko dosiahnuť.

Víťazstvo outsiderov

O dac

Odporúčame pozrieť

Komisia vydáva odporúčania na zlepšenie fungovania štítu na ochranu osobných údajov medzi EÚ a USA

Európska komisia zverejnila prvú výročnú správu o fungovaní štítu na ochranu osobných údajov medzi EÚ …