Lajčák navrhol stretnutie ministrov EÚ o budúcnosti Európy po brexite

Slovensko je pripravené usporiadať neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí 27 členských štátov Európskej únie k následkom britského referenda na budúcnosť Európy. V Prahe to uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák po stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky, Nemecka a Francúzska.

Navrhol som, že v najbližšom období zorganizujeme na Slovensku neformálne ministerské zasadnutie, aby sme dôkladne zhodnotili vzniknutú situáciu v Európe a ďalšie kroky, ako na ňu zareagovať,“ povedal minister M. Lajčák.

Boli by sme radi, keby rokovania o budúcom usporiadaní vzťahov EÚ s Britániou boli maximálne konštruktívne, aby sme urobili všetko pre zachovanie komfortu našich občanov, podnikateľov a všetkých, ktorých sa odchod Británie z EÚ dotkne,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

S kolegami z Vyšehradskej štvorky, Nemecka a Francúzska sa v Prahe stretol na pozvanie Českej republiky ako predsedníckej krajiny V4. Táto schôdzka sa konala len deň po bilaterálnom rokovaní ministra M. Lajčáka s nemeckým ministrom Frankom-Walterom Steinmeierom v Berlíne, kde diskutovali o následkoch britského rozhodnutia najmä v kontexte slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začína tento piatok 1. júla.

Ministri V4, Nemecka a Francúzska v pondelok na rokovaní v Prahe konštatovali, že je potrebné zabezpečiť jednotu a fungovanie EÚ. Pripomenuli, že Únia je projekt, ktorý naše krajiny potrebujú a treba urobiť všetko pre to, aby tento projekt pokračoval aj naďalej.

Viac..  Najvyšší predstavitelia EÚ sa vyjadrili k budúcnosti Európy

Musíme sa zamyslieť, prečo ľudia strácajú dôveru v európsky projekt a tu by mal začať každý od seba. Aj tu v Prahe sme sa zhodli, že tento proces obrody EÚ musí byť riadený členskými štátmi,“ uviedol minister M. Lajčák.

Podčiarkol tiež, že začiatok výstupového procesu Británie by sa nemal zbytočne odďaľovať. Treba zosúladiť právny stav a politickú realitu. Právne je Británia stále plnohodnotným členom Európskej únie, ale politicky – vzhľadom na výsledky referenda – je už v odlišnej situácii. To sa zosúladí až aktiváciou článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý sa vzťahuje na vystúpenie členskej krajiny z EÚ. Netreba sa samozrejme príliš ponáhľať, proces si vyžiada istý čas, ale nemožno to odkladať, lebo inak vznikne priestor pre rôzne interpretácie. Navyše ľudia v Británii aj v EÚ si zaslúžia vedieť, čo presne im britské rozhodnutie o odchode z EÚ prinesie,“ povedal minister M. Lajčák. Na schôdzke v Prahe sa okrem neho na pozvanie ministra zahraničných vecí ČR Lubomíra Zaorálka zúčastnil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjartó, poľský minister Witold Wasczcykowski, nemecký minister Frank-Walter Steinmeier a francúzsky minister Jean Marc Ayrault.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Koronavírus na Slovensku bude monitorovať trvalý krízový štáb

BRATISLAVA – Na Slovensku bude zriadený trvalý krízový štáb, ktorý sa bude venovať otázke zvládnutia …