Ivan Štefanec
Ivan Štefanec, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Ivan Štefanec: Ťah je teraz na strane Veľkej Británie

Podľa slovenského europoslanca Ivana Štefanca (KDH, EĽS) sa po minulotýždňovom referende vo Veľkej Británii naplno ukázalo, ako veľmi sú členské štáty medzi sebou ekonomicky a politicky previazané. Na ťahu je teraz Británia, ktorá musí čo najskôr objasniť postup svojho vystúpenia z Európskej únie. Takúto výzvu odsúhlasil na dnešnom mimoriadnom zasadnutí v Bruseli aj Európsky parlament.

„Občania Veľkej Británie sa rozhodli a my to musíme akceptovať. Prvoradou úlohou európskych inštitúcií je teraz vyjednať také podmienky jej odchodu, ktoré čo najmenej poškodia našich občanov a našu ekonomiku. Zdržiavanie zo strany britských politikov je len predlžovaním krízového stavu a neistoty na akciových trhoch. Čím skôr bude jasne stanovený postup, tým lepšie pre obe strany,“ myslí si slovenský europoslanec.

Viac..  Ministri zahraničných vecí EÚ sa zhodli na sankciách voči Bielorusku

Štefanec očakáva, že dopady odchodu budú citeľnejšie v Spojenom kráľovstve, ako v Európskej únii.

„Rekordný prepad libry a stav neistoty ukázali, do akej veľkej miery sú ekonomiky členských štátov navzájom prepojené. Británia opustila roky budované väzby a jej rokovania o nových podmienkach obchodu a prístupu na voľný trh budú zložité a bolestivé. Najmä pre to, že bude musieť vytvoriť nové dohody aj s tretími krajinami. Zároveň sme svedkami aj postupnej vnútornej dezintegrácie kráľovstva. Verím, že aj súčasné udalosti budú mementom toho, kam vedie populistická a nezodpovedná politika.“   

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Reakcie slovenských europoslancov na Správu o stave Únie

Predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyen predniesla v stredu dopoludnia na pôde Európskeho parlamentu …