Domov / EKONOMIKA / Tempo digitálneho pokroku krajín sa spomaľuje, zaznamenali to merania DESI

Tempo digitálneho pokroku krajín sa spomaľuje, zaznamenali to merania DESI

Stratégia jednotného digitálneho trhu uvedená Európskou komisou sa do tejto oblasti snaží vniesť slobodu a bezpečnosť pre svojich používateľov. Výsledky indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI) preukázali, že členské štáty dosiahli v danej oblasti pokrok, jeho tempo sa však spomaľuje.

Európska komisia uviedla túto stratégiu už minulý rok. Odvtedy bola prostredníctvom DESI meraná úroveň členských štátov v oblasti digitalizácie, digitálnej ekonomiky a spoločnosti. Online nástroj na meranie síce dokázal, že krajiny dosiahli zlešpenie najmä v službách pre verejnosť a v digitálnych zručnostiach, no tento pokrok sa postupne spomaľuje. Ešte stále totiž existujú viaceré prekážky, ktoré v rámci EÚ bránia členskýcm krajinám naplno využívať digitálne prostredie a jeho príležitosti.

„Stále viac ľudí, podnikov a verejných služieb sa digitalizuje, no mnohé z nich ešte stále čelia problémom ako nedostatočné pokrytie vysokorýchlostným internetom či chýbajúca elektronická verejná správa, takisto sú tu aj problémy s cezhraničným nakupovaním a predávaním. Je potrebné to riešiť a práve táto stratégia je na to zameraná. Všetky návrhy sa predložia už v tomto roku a vyzývam členské štáty, aby ich podporili. Pomôžu im zlepšiť úroveň digitalizácie a aj hospodárstvo,“ uvádza podpredseda Komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip.

Viac..  EÚ zvýši výdavky na ochranu klímy o dve miliardy eur

Komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther H. Oettinger zdôrazňuje, že Európska únia síce robí pokroky, ale pomaly. „Nemôžeme sa uspokojiť len s týmito výsledkami. Ak chceme dobehnúť Japonsko, USA a Južnú Kóreu musíme konať.“ Zároveň je presvedčený, že s predloženými návrhmi a s úsilím vytvoriť jednotný digitálny trh dosiahne EÚ ako celok v nasledujúcich rokoch lepšie výsledky.

Na prvých miestach rebríčka DESI sa umiestnili Dánsko, Holandsko, Švédsko a Fínsko. Medzi krajinami s najrýchlejším rastom sú zase Holandsko, Estónsko, Nemecko, Malta, Rakúsko a Portugalsko.

P031093000102-522230

 

Európska únia sa na základe týchto výsledkov potrebuje zlepšiť najmä ako celok. Komisia chce do budúcna zabezpečiť lepšie komunikačné siete s rastúcim dopytom a zlepšiť digitálne zručnosti Európanov, až 45% z nich totiž nemá ani tie základné, ako napríklad používanie emailu. Cieľom je taktiež chrániť spotrebiteľov nakupujúcich online a takisto pomôcť podnikom rozširovať online predaj. To zahŕňa odstránenie geografického blokovania, dosiahnutie väčšej transparentnosti trhov v rámci cezhraničného doručovania a aj lepšie presadzovanie pravidiel na ochranu spotrebiteľa.

O jen

Avatar

Odporúčame pozrieť

klima

V prípade zhoršovania sa životného prostredia už nie je otázkou, či to bude zlé, ale ako veľmi to bude zlé

BRUSEL / Čas na zvrátenie klimatických zmien sa kráti, na zmenu nám už neostáva veľa priestoru. …