EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DEPONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Anna Záborská: Vďaka SK PRES môžeme posilniť náš vplyv na európskej úrovni
Logo
Logo slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Anna Záborská: Vďaka SK PRES môžeme posilniť náš vplyv na európskej úrovni

Vedenia v Rade ministrov EÚ sa 1.7. ujme na šesť mesiacov Slovensko. Krajina si za svoje priority určila posilnenie hospodárstva EÚ, modernizáciu a prehĺbenie spoločného trhu v oblastiach energetiky a digitálnej ekonomiky, ale aj presadzovanie udržateľnej migračnej a azylovej politiky. To všetko v novej situácii po referende v Spojenom kráľovstve, v ktorom si Briti zvolili budúcnosť mimo EÚ. Prečítajte si, čo od predsedníctva očakávajú slovenskí poslanci z najsilnejších politických skupín.

Program a priority slovenského predsedníctva budú aj predmetom stredajšej plenárnej rozpravy, v rámci ktorej vystúpi slovenský premiér Róbert Fico a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Čo od predsedníctva očakávajú slovenskí europoslanci?

Anna Záborská, EPP

Predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ je rukolapným dôkazom toho, že sme dnes skutočne rovnocenným partnerom pre veľké európske národy. Ak sa nám podarí uzavrieť alebo posunúť dopredu rokovania o dôležitých témach, ktoré prinesú prospech občanom nielen Slovenska, ale celej EÚ, posilníme tým našu vážnosť a vplyv na európskom fóre. Zároveň verím, že predsedníctvo v Únii prinesie Slovensku aj zlepšenie štátnej správy.

Počas nášho predsedníctva sa začnú aj rokovania o podmienkach vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. Bude to veľká výzva nielen pre slovenskú diplomaciu, ale pre celú Úniu. Bude nesmierne ťažké zachovať rozsah a vzájomnú výhodnosť ekonomickej spolupráce a na druhej strane ukázať, že členstvo v EÚ prináša štátom aj ich občanom viac, ako dvojstranné obchodné dohody.

Viac..  Ľubomír Galko: V čom je prokurátor Kováčik špeciálny? No hádajte!

Vladimír Maňka, S&D

Európska únia je v dôsledku veľkého počtu kríz a výziev vystavená tlaku. Rastie extrémizmus,  nacionalistické tendencie a euroskepticizmus. Migračná kríza, klimatické zmeny, bezpečnosť dodávok energií, daňové úniky, daňové podvody, spoločná bezpečnostná a obranná politika, digitálna únia, roaming, pomoc zamestnanosti, pomoc zaostalým regiónom, mladým ľuďom vyžaduje spoločné riešenia! Naša ambícia – zvýšiť odolnosť Únie voči vonkajším aj vnútorným výzvam a obnoviť dôveru občanov v európsky projekt.

Britský premiér David Cameron neváhal kvôli svojim osobným cieľom ohroziť britskú ekonomiku, budúcnosť Veľkej Británie a celej Európskej únie. Nepotrebujeme politikov, ktorí vytvárajú napätie, hádky a nenávisť. Potrebujeme, aby nás zastupovali politici, ktorí sú ochotní sadnúť si spolu za rokovací stôl, vypočuť sa navzájom a ktorí uprednostnia záujmy všetkých.

O dac

Odporúčame pozrieť

Iuliu Winker

EÚ chce, aby si firmy pri dovoze nerastov dávali pozor na to, odkiaľ pochádzajú

Cín, volfrám, tantal alebo zlato. Nerasty, ktoré používame pri výrobe smartfónov alebo áut, sú častokrát …