EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Čo sa očakáva od SK PRES: Der Spiegel predpokladá, že to bude napínavé
Logo
Logo slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Čo sa očakáva od SK PRES: Der Spiegel predpokladá, že to bude napínavé

Rôzne médiá v nemecky hovoriacich krajinách sa zamýšľajú nad tým, aké bude a čo prinesie slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Zhodujú sa v tom, že byť na čele EÚ v jej dosiaľ najväčšej kríze (kvôli brexitu) nebude jednoduché. Zároveň takmer unisono vyzdvihujú kompetentnosť nie premiéra, ale ministra zahraničných vecí Lajčáka v úlohe moderátora a sprostredkovateľa.

“Premiéra pre Bratislavu“, “Ťažké úlohy pre Slovensko“, “Teraz udiera hodina Východoeurópanov“, “Slováci sú dobrí v uskutočňovaní zmien“, “Predsedníctvo v tieni brexitu“, “Dokážu to Slováci ?“ – pod takýmito titulkami prinášajú denníky, rádiá a televízie v nemecky hovoriacej oblasti príspevky o Slovensku v úlohe lídra Európskej únie.

“Čo bude ďalej s EÚ po šoku z brexitu? Táto otázka bude dominovať predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ. Je to herkulesovská úloha pre túto malú krajinu počas jej premiéry v Bruseli,“ konštatuje na svojom internetovom portáli jediný celonemecký verejno-právny rozhlas Deutschlandfunk. “V posledných mesiacoch sme videli, že štáty Višegrádskej skupiny sa znova medzi sebou častejšie dohovárajú. No zároveň hovoria častejšie aj s Berlínom. A to je dobré znamenie. S tým sa už dá niečo urobiť,“ hovorí v rozhovore pre Deutschlandfunk Josef Janning z European Council on Foreign Relations so sídlom v Bruseli a dodáva: “Višegrádske štáty kritizujú, že mnoho vecí v EÚ určuje Brusel alebo veľké členské krajiny. A tu, myslím si, musia veľké štáty viac komunikovať, viac počúvať a viac vstupovať do dialógu s inými členskými krajinami, aby tento dojem odstránili. Lebo toto je jed pre EÚ v situácii, v ktorej sa teraz nachádza.“

Slovensko sa teraz ocitá “v kľúčovej úlohe. Pod jeho predsedníctvom sa má po brexite zabezpečiť budúcnosť EÚ,“ píše denník Die Welt. “Od utečeneckej krízy Slovensko získalo na vážnosti. Ako súčasť Višegrádskej skupiny zastupuje spolu s Maďarskom, Českom a Poľskom východoeurópske pozície oveľa sebavedomejšie ako predtým. Višegrádska skupina sa pokúsi využiť šesťmesačné mimoriadne postavenie Slovenska na to, aby prezentovala svoju víziu reformovanej EÚ. A V4 si budúcnosť predstavuje asi takto: Tieto krajiny chcú skresať kompetencie komisie EÚ, najradšej primäť jej predsedu Jeana-Claudea Junckera, pod egidou ktorého došlo k brexitu, aby odstúpil a potom dúfať, že Briti v dôsledku takejto ’entbruselizácie’ nakoniec predsa len zostanú na palube. Pretože s Britmi odchádza Stredovýchodoeurópanom z EÚ dosiaľ dôležitý spojenec,“ zdôrazňuje Die Welt a ďalej píše, že Slovensko chce teraz vytvoriť “Úniu novej dôvery. Tento cieľ sa však dá iba ťažko dosiahnuť, lebo na to by najprv musela narastať dôvera medzi európskymi blokmi. Medzi blokmi, ktoré sú momentálne nejednotné v najdôležitejšej európskej otázke. V tom, ako by mala po brexite teraz vyzerať Európa.“

Slováci sa na predsedníctvo “dlho pripravovali“, uvádza na svojej internetovej strane švajčiarsky rozhlas a televízia SRF. “Slovenská diplomacia by teda mohla byť dobre pripravená. Trochu inak to vyzerá vo vláde, kde je minister vnútra konfrontovaný s pretrvajúcimi výčitkami z korupcie. Aj jedna z menších koaličných strán sa už fakticky rozpadla. Ale aj keď nie je všetko najlepšie, tak vláda premiéra Fica to počas nasledujúcich šesť mesiacov zvládne,“ predpokladá východoeurópsky korešpondent SRF Urs Bruderer. Aj v utečeneckej otázke “Slováci teraz sľubujú, že budú férovým moderátorom, ktorý sa orientuje na hľadanie riešení a neblokuje,“ vysvetľuje Bruderer a ďalej zdôrazňuje: “Slováci sú podľa prieskumov ešte stále veľkí prívrženci EÚ. Utečenecká kríza a hlavne tvrdá kampaň strachu, ktorú počas predvolebného boja robili premiér a jeho strana, síce utlmili entuziasmus voči EÚ. Ale nadšenie pre úniu v krajine nezničili. Ako všade inde vo východných krajinách EÚ ľudia na Slovensku dobre vedia, ako veľmi ich krajina z EÚ profituje.“

Lokálny denník z Dolného Saska Weser Kurier píše: “Ficov minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prevzal pri téme brexit úlohu sprostredkovateľa ešte pred oficiálnym štartom predsedníctva. Ako prvý z ministrov zahraničných vecí EÚ cestoval po brexite do Londýna už v utorok, aby povedľa šokujúcich reakcií zvyšku Európy sondoval pokiaľ možno bezbolestnú rokovaciu líniu. ’Jednou z najdôležitejích priorít musí byť teraz zachovanie dobrej kvality našich vzťahov,’ nechal sa citovať Lajčák na internetovej stránke jeho ministerstva. No pri téme migrácia sa láska Slovákov k EÚ končí: Takmer ani niet krajiny, ktorá prijíma tak málo utečencov ako Slovensko“, konštatuje Weser Kurier.

“Bratislava nechce naliehať na Britov, aby podali žiadosť na vystúpenie z EÚ. Premiér Róbert Fico je presvedčený, že Veľká Británia by ako silný hráč na zvýšený tlak aj tak nereagovala. Za týmto jemným tónom je však kalkul,“ upozorňujú noviny Wiener Zeitung a ďalej píšu: “Slováci za posledné mesiace s námahou stlačili mieru nezamestnanosti  na priemer v EÚ vo výške 10,2 percenta a okrem toho v sebe vidia zástupcu záujmov aj troch ďalších štátov Višegrádskej skupiny – Poľska, Česka a Maďarska. Pri nadchádzajúcich vyjednávaniach s Veľkou Britániou chcú svojim umierneným vystupovaním dosiahnuť, aby Stredoeurópania, ktorí v uplynulých rokoch našli prácu v Spojenom kráľovstve, tam mohli  aj naďalej zostať a neskomplikovali tak prípadne znova situáciu na pracovných trhoch v ich domovských krajinách. Do akej miery sa Slovensko ako nováčik v úlohe predsedu EÚ presadí so svojim umierneným kurzom voči Veľkej Británii závisí hlavne od toho, čo ponúkne Róbert Fico ako riešenie utečeneckej krízy. ’Sústredíme sa na pozitívne aspekty migrácie, ktoré pomôžu občanom EÚ,’ signalizoval Lajčák. To však v skutočnosti znamená, že Slováci sa chcú prednostne venovať otázkam zvýhodňujúcim ich vlastné záujmy,“ uzatvára Wiener Zeitung.

Viac..  Monika Smolková: Nemôžeme sa brániť tomu, aby nám asistenčné systémy pomáhali pri záchrane ľudských životov

O Iveta Ondrušková

Iveta Ondrušková
V minulosti pôsobila v ČST (Československá televízia Bratislava), neskôr v ČSRO (Československý rozhlas Bratislava), po presťahovaní sa do Nemecka sa zamestnala v Deutschlandfunk (Kolín nad Rýnom) a ostatné roky pôsobila v Deutsche Welle (Bonn). Zastávala pozície dramaturgičky, redaktorky, autorky a moderátorky.

Odporúčame pozrieť

zeny

Ženy sú u nás chudobou ohrozené viac. Zarábajú podstatne menej ako muži

BRATISLAVA / Ženy sú chudobou ohrozené viac než muži. Slovenky majú priemernú hodinovú mzdu o 18 …