EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Monika Beňová: Riadenie vonkajších hraníc je našou spoločnou zodpovednosťou
benová
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: European Union- EP.

Monika Beňová: Riadenie vonkajších hraníc je našou spoločnou zodpovednosťou

Schengenský priestor, momentálne tvorený 26 členskými krajinami, je jedným z najväčších výdobytkov európskej integrácie. Umožňuje voľný pohyb osôb, tovarov a služieb. Teroristické útoky, ale aj nedostatočne regulovaný pohyb utečencov, ho stále vystavujú enormnému tlaku.

Výzvy ohľadom garancie vnútornej bezpečnosti a poriadku v krajinách Európskej únie (EÚ) súvisia so schopnosťou dôslednej ochrany našich spoločných vonkajších hraníc. Schengen je v posledných rokoch vystavovaný doslova skúške ohňom. Urýchlenie vytvorenia spoločnej európskej pohraničnej a pobrežnej stráže je pre jeho zachovanie doslova nevyhnutnosťou,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková Beňová.

Plénum sa bude v rámci dnešného zasadnutia zaoberať práve nariadením, ktoré by to umožnilo. Dôsledná ochrana vonkajších hraníc nie je všeliekom. Je však významnou súčasťou mozaiky pri účinnom riadení migrácie. Rovnako aj pri odhaľovaní a trestaní pašerákov zarábajúcich na ľudskom nešťastí. Taktiež je to naša spoločná zodpovednosť,“ zdôraznila europoslankyňa.

Dôraz na dotvorenie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, za súčasného zachovania zvrchovanosti členských krajín, kladie v rámci stanovených priorít aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Dôležití budú najmä ľudia a dostatočné materiálne vybavenie novej posilnenej agentúry. Až 1500 pohraničníkov z jednotlivých členských štátov by malo vytvoriť akési jednotky rýchleho nasadenia. Nevyhnutný je neustály monitoring vonkajších hraníc s cieľom identifikovať a odstrániť ich slabiny,” uzavrela Monika Flašíková Beňová.

Viac..  PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä budúcnosť EÚ a ruskú propagandu

O dac

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Europoslanci sa snažia zabrániť hospodárskym šokom po brexite

ŠTRASBURG / Európsky parlament po krátkej zimnej prestávke opäť zasadá, aby sa venoval kľúčovým témam roku …

  • st Peter

    Dobré ráno, ty krava. Ešte nedávno si označovala za extrémistov, fašistov a xenofóbov ľudí, ktorí upozorňovali na nebezpečenstvo spojené s nekontrolovanou a nelegálnou migráciou. Sa začni kontrolovať, čo si písala, alebo povedala nedávno a pripravuj si obhajobu. Ľudia ako ty, sa budú zodpovedať z podozrenie z vlastizrady.

  • Jano Bolebruch

    Ja som si akosi Schengen začal uvedomovať,až keď Orbán začal stavať plot…A to som si pri teatre,aké tu robil Kaliňák pri Scheng.hranici na Ukrajine,myslel,že to je nepreniknuteľné…A tu zrazu miliony s IQ 80 ,našťastie,v Nemecku a Švédsku(tým tú dobrovoľnú radosť z pomoci doprajem!) Aj vám p.Beňová,čo najviac susedov moslimov a Rómov.Aby vas aj s Fedorom kultúrne obohatili!!!