Monika Benova
Monika Flašíková Beňová, PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Predsedníctvo je šancou dostať Úniu bližšie k ľuďom

Začiatok dnešného plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) bude venovaný prioritám slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ). Poslancom ich predstaví premiér Robert Fico. Slovensko sa chce v nasledujúcom polroku venovať podpore hospodárskeho rastu, spoločnému trhu so zameraním na energetickú úniu a rozvoj digitálnej agendy. Dôležitou súčasťou je migračná a azylová politika. Ambíciou je prispieť k dobudovaniu spoločnej ochrany vonkajších hraníc. Snahou má byť aj zlepšenie postavenia EÚ pri riešení globálnych problémov.

Tieto témy sú však veľmi zložité. Jedným z cieľov, ktorý by som ja rada videla o šesť mesiacov naplnený, je preto najmä schopnosť nás politikov priblížiť Úniu bližšie k ľuďom na Slovensku. Máme na to skutočne jedinečnú príležitosť,“ uviedla europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Problémom totiž je, že ľudia napriek nášmu 12-ročnému členstvu v EÚ o nej stále nemajú všetky potrebné informácie.

Nerozlišujú preto napríklad kompetencie členských krajín a európskych inštitúcií. Domácim politikom to vyhovuje, pretože sa môžu pri nepríjemných témach na Úniu veľmi ľahko vyhovárať, čo samozrejme s obľubou využívajú,“ povedala poslankyňa. Najaktuálnejším mementom je podľa nej priebeh kampane pred britským referendom.Briti sa v ňom rozhodovali na základe viacerých lží a poloprávd, ku ktorým sa zástancovia Brexitu následne aj priznali. Teraz sami nevedia ako ďalej,“ pripomenula.

Viac..  Menšie obce dostávajú dotácie na zriadenie internetu na verejných miestach

Preto je dôležité si pamätať, že žiadna z európskych inštitúcií pri príprave často kritizovaných regulácií nepostupuje svojvoľne. Dohoda vládnych predstaviteľov či iných volených zástupcov z jednotlivých členských krajín je vždy podmienkou. Skutočne je najvyšší čas zobrať populistom a euroskeptikom vietor z plachiet. Okrem parazitovania a prázdnej kritiky totiž nevedia ponúknuť alternatívu. Máme možnosť ľuďom na Slovensku ukázať, že EÚ je rovnoprávne spoločenstvo, a to ako bude ďalej vyzerať závisí rovnako od všetkých nás,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Čo robí EÚ na zachovanie biodiverzity?

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Prečítajte si, čo robí na zachovanie biodiverzity …