EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Robert Fico: EÚ je úžasný a jedinečný projekt, ktorý nie je dokonalý, ale nemá alternatívu
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico. PHOTO: © European Union- EP.

Robert Fico: EÚ je úžasný a jedinečný projekt, ktorý nie je dokonalý, ale nemá alternatívu

EÚ musí byť súdržnejšia a dosahovať hmatateľné výsledky s jasnými prínosmi pre vlastných občanov, aby obnovila ich dôveru v európsky projekt a porazila silnejúci nacionalizmus v Európe. Na tomto odkaze sa zhodli premiér Robert Fico a väčšina poslancov v rámci stredajšej rozpravy o prioritách slovenského predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ.

„Dostali sme sa do fázy, keď musíme prekonať strach. Strach našich občanov z migrácie, z terorizmu a z ekonomických problémov,” ale aj „strach politických lídrov, že sa nám nepodarí súčasné krízy zvládnuť,” ktorý prispieva k úpadku dôvery občanov v Európsku úniu a k rastu popularity extrémistov a nacionalistov naprieč Európou, uviedol vo svojom prejave Robert Fico.

Slovenský premiér vyzdvihol EÚ ako „úžasný a jedinečný projekt,” ktorý nie je dokonalý, ale „nemá alternatívu.” Zároveň však zdôraznil, že „EÚ musí lepšie počúvať kritické hlasy” a stať sa „pružnejšou, menej byrokratickou a vnímavejšou k rôznorodosti.”

„Diskusia o tom, ako urobiť Úniu lepšiu a efektívnejšiu pre nás všetkých je nevyhnutná. Potvrdil nám to aj výsledok britského referenda,” uviedol premiér Fico dodávajúc, že sa „nemôžeme zamerať len na krízový manažment, ale musíme našim ľuďom ponúknuť aj dlhodobú víziu fungovania a usporiadania Európskej únie.”

Robert Fico v tejto súvislosti oznámil, že slovenské predsedníctvo plánuje „otvoriť hlbokú reflexiu o tom, čo nové chce a musí Európska únia ponúknuť európskej verejnosti” a prisľúbil, že v nasledujúcich šiestich mesiacov sa bude usilovať o  „hmatateľné výsledky” s cieľom „znovu získať dôveru ľudí a bojovať proti rastúcemu populizmu, separatizmu a nacionalizmu.”

„Žiadnu zo súčasných a budúcich kríz sa nepodarí vyriešiť nekoordinovanými individuálnymi národnými opatreniami. Žiadny členský štát na toto nie je dostatočne silný. Potrebujeme spoločný európsky prístup a vizionársky postup,” vyhlásil premiér Fico. „Počas šiestich mesiacov vyvinieme maximálne úsilie, aby sme zabránili fragmentácii v Únii. Preto budeme navrhovať riešenia, ktoré sú prijateľné pre členské štáty, ako aj pre Európsku úniu ako celok,” dodal.

 Prvý podpredseda Európskej komisie Frans TIMMERMANS súhlasil s premiérom Ficom, že EÚ „si potrebuje vytýčiť pozitívnu agendu a zamerať sa na to, čo ľudí trápi.” Vo svojom prejave zdôraznil, že „Európa je viac než jednotný trh,” EÚ sa však musí postarať o to, aby tieto neekonomické pozitíva pocítili aj občania. Parafrázujúc nedávno zosnulého laureáta Nobelovej ceny Elieho Wiesela vyhlásil, že „opakom lásky nie je nenávisť. Opakom lásky je ľahostajnosť” a práve proti nej musí dnes EÚ bojovať.

Viac..  Europoslanci chcú lacnejšie medzinárodné hovory

Líder skupiny EPP Manfred WEBER (DE) uviedol, že Slovensko je v Európe príkladom úspešného príbehu, zároveň však zdôraznil, že zjednotenie Európy bolo možné preto, že „sme sa dokázali postaviť populistom,” ktorí ho odmietali. V tejto súvislosti vyjadril ľútosť nad populistickým tónom v ostatných parlamentných voľbách na Slovensku: „Musíme zaistiť, že proti populizmu budeme bojovať vo všetkých našich krajinách,” zdôraznil varujúc pred využívaním utečeneckej krízy na strašenie obyvateľstva.

Líder skupiny S&D Gianni PITTELLA (IT) poznamenal, že Slovensko má pred sebou „veľmi ťažkú úlohu.” Predsedníctvo vyzval, aby „zubami nechtami” bránilo dobré hodnoty, ktoré vzišli zo spoločnej európskej histórie a vyjadril nádej, že Slovensko prispeje k prijatiu „silných návrhov s hmatateľnými výsledkami, ” napríklad v oblasti boja proti daňovým únikom, „ktoré zjednotia Európu. ” Premiérovi Ficovi však zároveň pripomenul, že súčasťou riešenia migračnej krízy je „prijatie a relokácia tých, ktorí utekajú pred vojnami a terorizmom.”

O dac

Odporúčame pozrieť

Fico

Robert Fico: Postoj Slovenska je principiálny, žiadne povinné kvóty neprichádzajú do úvahy

“Vytváranie spoločných obranných síl do budúcnosti má obrovský potenciál,” povedal premiér na brífingu po samite …