Na Európskom summite prijali Bratislavské vyhlásenie

BRATISLAVA – Prepojiť Európu prostredníctvom investícií a zvýšenie zodpovednosti a informovanosti v snahe reagovať na potreby občanov sú súčasťou Bratislavského vyhlásenia, ktoré prijali účastníci 7. Európskeho summitu regiónov a miest v Bratislave. Na záverečnej konferencii ho predstavil predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula.
Regionálne a miestne orgány sa v ňom politicky zaviazali, že budú presadzovať riešenia s cieľom zabezpečiť väčšiu účinnosť investícií.

Vízia budúcnosti Európy

Vo vyhlásení sa uvádza, že Európsky výbor regiónov podporuje víziu budúcnosti Európy založenú na posilnení investícií na podporu udržateľného rastu a tvorby pracovných miest v mestách a regiónoch. Ako v ňom ďalej dodávajú, zvyšovanie investičnej kapacity regionálnych a miestnych orgánov musí byť skoordinované s hospodárskym cyklom Európskej únie a jednotlivých štátov. Verejné rozpočty na podporu investícií musia podľa vyhlásenia konať v súčinnosti s inými finančnými zdrojmi na regionálnej, miestnej, národnej a európskej úrovni.

“Je naliehavo nevyhnutné zabezpečiť lepší prístup k investičnej politike Európskej únie, určiť a odstrániť prekážky verejných a súkromných investícií a znížiť byrokratickú záťaž,” píše sa ho vyhlásení.

Úspešný summit

Ako na záver podujatia povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, summit naplnil viac, ako sa očakávalo. Podľa neho je dôležité, aby regióny prekonali všetky otrasy v Európskej únii. Frešo ďalej pripomenul aj to, že pre Bratislavský samosprávny kraj je zrejmé, že musí doniesť konkrétne príklady a so starostami a primátormi vybrať také projekty, ktoré by mohli trvať roky. Posolstvom summitu sú podľa Freša menej byrokracie a viac spolupráce medzi ľuďmi.

Summit bol úspešný aj podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, za dôležité považuje priamy vstup k fondom. Ako ďalej spomenul, mestá a obce musia dostať viac kompetencií a myslieť viac podnikateľsky.

Viac..  Európska únia zastavila práce na európskej digitálnej dani

Bratislavské vyhlásenie

Bratislavské vyhlásenie predloží predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula predsedom Európskej rady, Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru, ako aj slovenskému predsedníctvu Rady Európskej únie.

7. Európsky summit regiónov a miest bol od piatka 8. júla do dnešného popoludnia v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Hlavnými témami summitu boli budúcnosť kohéznej politiky, doprava, systém čerpania fondov, inovácie, digitálna agenda i audity. Organizátormi boli Európsky výbor regiónov v spolupráci s Hlavným mestom Slovenskej republiky Bratislavou a Bratislavským samosprávnym krajom.

Summit bol súčasťou predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie, ktoré sa začalo minulý týždeň, a boli na ňom starostovia, primátori a zástupcovia regiónov. Logom summitu je bratislavské UFO nad Dunajom. Pri tvorbe inšpiroval jeho autora, študenta Jakuba Mikulu, Most SNP v Bratislave, a to ako symbol spájania brehov rieky, ľudí a krajiny.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky strom roka

Slovensko sú najmä ľudia, ktorí si aj v regiónoch zaslúžia spokojný a plnohodnotný život

Veľké rozdiely medzi jednotlivými regiónmi sú jedným z hlavných problémov Slovenska. Rozvoj regiónov sa vo veľkej …