Brexit pomohol, aspoň kryptomenám

Posledné dva týždne na finančných trhoch, či trhoch virtuálnych mien nuda nebola. Dôvodom bol výsledok referenda o Brexite. Presnejšie prevaha zástancov za vystúpenie z Európskej únie. Napriek tomu, že k Brexitu v blízkej dobe nedôjde, spôsobilo to zmätok na finančných trhoch. To hralo do karát kryptomenám.

Bitcoin bol pred hlasovaním na týždennom minime 550 dolárov. Po tom čo sa ukázalo, že väčšina hlasovala za vystúpenie z Európskej únie sa náhle jeho cena zvýšila. Presnejšie na 655 dolárov za Bitcoin. Aj keď je Brexit v krátkodobom horizonte nepravdepodobný, takéto udalosti dodávajú kryptomenám na popularite. Rovnako sa to prejavilo pri problémoch čínskeho bankového sektora alebo problémoch Grécka. Tiež je otázne, čo sa stane s finančným sektorom v Spojenom kráľovstve, keďže krajina sa považuje za hub v oblasti finančných trhov a inštitúcií.

O konzorciu bánk R3, ktoré skúma Blockchain a hľadá jeho využitie vo finančníctve, sa už napísalo veľa. Avšak jeho rady sa neustále rozširujú, pričom sa rodí aj jeho konkurencia. Presnejšie Toyota Financial services sa pripojila do konzorcia R3. Podľa názvu asi každý očakáva, že sa budú primárne venovať finančným službám na báze Blockchainu. Opak je pravdou, spoločnosť sa má zamerať práve na nefinančné služby. Zatiaľ spoločnosť nepredstavila žiadny konkrétny plán alebo projekt. Vyjadrila sa, že by chcela Blockchain využiť na sledovanie dielov automobilov, podobne ako sú na blockchaine zapísané napríklad aktíva spoločností. Narážala tým na problémy v roku 2011, keď bolo v Japonsku tsunami a musela zavrieť dve továrne. Tým sa jej narušili dodávateľské reťazce a spoločnosť nevedela aký je stav zásob pri obnovení prevádzky.

Konkurovať alebo nadviazať na myšlienku konzorcia R3 chce aj spoločnosť Qiwi. Qiwi sa venuje finančným službám v Rusku, pričom práve lokalita môže byť problémom. Rozoslala už niekoľko pozvánok bankám a rôznym finančným inštitúciám, či nezačnú skúmať Blockchain a jeho uplatnenie. Je otázne, či sa v Rusku niekto k tejto iniciatíve pripojí. Na jednej strane sa môže legislatíva kedykoľvek zmeniť. Na strane druhej jednotlivé verejné inštitúcie majú odlišný postoj k Bitcoinu. Napríklad Ministerstvo financií by najradšej kryptomeny zakázalo, avšak centrálna banka by najradšej využila ich vlastnosti vo svoj prospech.

Viac..  Miriam Lexmann: Pohľad na voľby v Gruzínsku

Blockchain sa dá samozrejme využiť aj v rámci tzv. internetu vecí, ktorý by mal ľudom uľahčiť bežné činnosti. S myšlienkou v tejto oblasti prišla spoločnosť Blocksafe, ktorá začala zbierať peniaze na vývoj softvéru na verifikáciu/vlastnenie zbraní. Spoločnosť by chcela touto aplikáciou zabezpečiť zápis každej zbrane. To by napríklad uľahčilo štátu sledovanie zbraní a ich vlastníkov. To ale nie je všetko. Spoločnosť chce vyvinúť špeciálne identifikačné prvky, ktoré by dovolili používať zbraň len vlastníkovi. Presnejšie by spúšť alebo pažba fungovala len po potvrdení odtlačku vlastníka. Nikto iný by tak zbraň nevedel používať, pretože by bola zablokovaná. Vlastník by nepotreboval wifi pripojenie, pretože zbraň by mala vlastnú databázu, kde by bol tento odtlačok zapísaný a zašifrovaný. Spojenie s aplikáciou by sa tak vyžadovalo len pri prvotnom nastavení, alebo neskôr, keby chcel vlastník zbraň niekomu predať.

Komentár pripravil Martin Lindák, Analytik Nadácie F.A.Hayeka.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Britské požiadavky v spore o brexitovú dohodu môžu spôsobiť ďalší rozpad vzťahov s EÚ, varuje írsky minister

Britské požiadavky v spore o brexitovú dohodu môžu viesť k „ďalšiemu rozpadu vzťahov“ medzi Spojeným …