Jeppe Kofod z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov. PHOTO: © European Union 2016

Únia by získala ročne 190 miliárd eur. Stačí vyriešiť vyhýbanie sa daňovým povinnostiam veľkých firiem

Tým, že sa nadnárodné firmy vyhýbajú daňovým povinnostiam prichádza Európska únia ročne približne o 190 miliárd eur. Obyvatelia EÚ si podľa prieskumu myslia, že by Únia mala viac a výraznejšie bojovať proti tomuto fenoménu.

“Bojujeme o to, aby banky, právnické a účtovnícke firmy podliehali skutočným sankciám, ak sú zapojení do daňových únikov opakovane a systematicky. Mali by sme umožniť, aby v takých prípadoch prišli o povolenie na prevádzku,” hovorí Jeppe Kofod z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov.

Niektoré kroky prijíma OECD aj celosvetovo. Hlavným cieľom je tak zabrániť presunu ziskov veľkých korporácií medzi krajinami. Na to, aby to fungovalo musí podľa Kofoda prebehnúť efektívna implementácia aj na jednotnom európskom trhu. Pre krajiny tretieho sveta, ktoré fungujú ako daňové raje potrebujeme presné sankcie, ktoré sa uplatnia, ak odmietnu implementovať štandardy OECD,” hovorí.

Viac..  Eugen Jurzyca: Európska únia rozkladá náklady krízy na dlhšie časové obdobie, čo považujem za správne

Okrem toho je cieľom opatrení aj ochrana informátorov, či už novinárov alebo zamestnancov, ktorí informujú o vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam alebo o agresívnom daňovom plánovaní. Podľa Kofoda by mali byť lepšie chránení. Posilniť by sa mala aj legislatíva EÚ, ktorá v súčasnosti v oblasti daní nepostačuje.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

dusevne zdravie

Duševné problémy nás podľa OECD môžu stáť až 1,8 mld. eur

BRATISLAVA – Priame a časť nepriamych nákladov spojených s duševnými problémami na Slovensku možno podľa …