EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Turecká vláda potlačila pokus o prevrat, zomreli desiatky ľudí
Turecko4
Reprofoto: bbcistanbul.

Turecká vláda potlačila pokus o prevrat, zomreli desiatky ľudí

ANKARA, ISTANBUL – Turecké ozbrojené sily “v plnej miere prevzali kontrolu” nad krajinou, uviedla dnes s odvolaním sa na armádne zdroje turecká tlačová agentúra Dogan. Podľa agentúry Dogan, ktorú cituje agentúra AP, turecká armáda pristúpila k tomuto kroku so zámerom “opätovne nastoliť poriadok, demokraciu, ľudské práva a slobody, a zabezpečiť, aby bol v krajine znova zavedený právny poriadok”.

Pokus o prevrat v Turecku

Turecko uzavrelo vzdušný priestor pre vojenské lietadlá, uviedol Pentagon. Operácia proti Islamskému štátu sa prispôsobujú, aby bol dopad tejto situácie čo najmenší.

Organizátori piatkového prevratu podľa tureckého premiéra Binaliho Yildirima nie sú vojaci, ale ide o teroristov, ktorí zaútočili na parlament.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoglu na twitteri uviedol, že telefonicky hovoril so svojim gréckym koelgom Nikosom Kotziasom a osem vojakov, ktorí ušli do Grécka, vrátia čo najskôr.

V Turecku zadržali desať členov Štátnej rady, čo je najvyšší správny súd. V súvislosti s pučom pátrajú aj po 140 zamestnancoch kasačného súdu.

Selfiemánia neobišla ani nepokoje v Istanbule. Muž si robí selfie s tureckým policajtom.

Niektorí zo zadržaných vojakov vyšetrovateľom povedali, že nevedeli, že sa zúčastňujú pokusu o puč. Velitelia im vraj povedali, že ide o vojenské cvičenie.

Turecký vojak, ktorý sa zapojil do pokusu o prevrat leží pri autobuse po tom, čo ho napadli prívrženci prezidenta Erdogana. Fotografia nie je vhodná pre maloletých a mladistvých.

Americký prezident Barack Obama sa stretne so svojimi poradcami pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku. Rokovať budú o situácii v Turecku, uviedol Biely dom.

Hovorkyňa gréckej vlády Olga Gerovasili uviedla, že Grécko vráti Turecku vojenskú helikoptéru, v ktorej z Turecka utieklo osem pučistov. Urobí tak najskôr, ako to bude možné.

Ľudia zodpovední za turecký puč podľa agentúry Anadolu.

Letecká spoločnosť Turkish Airlines obnovila lety z medzinárodného letiska v Istanbule. Očakávajú ale meškanie.

Viac..  Trestať krajiny V4 za nenaplnenie kvót je nesprávne, zhodli sa ministri vnútra V4

Za pokusom o vojenský prevrat v Turecku stojí podľa tureckých médií dvaja muži. Generál letectva Akin Öztürk a generálporučík Metin Iyidil. Öztürk je bývalý veliteľ tureckého letectva, ktorý z armády odišiel do dôchodku minulý rok. Stále bol ale členom Najvyššej vojenskej rady. Druhým údajným pučistom je Metin Iyidil, ktorý slúžil ako veliteľ výcvikového centra pre pozemné jednotky.

Sily verné tureckej vláde zajali vojakov, ktorí počas zamereného pokusu o puč obsadili budovu generálneho štábu. V súčasnosti budovu dôkladne prehľadávajú.

Turecko odvolalo po zmarenom pokuse o vojenský prevrat 2 745 sudcov a päť členov najvyššieho orgánu, ktorý na činnosť tureckých súdov dohliada.

Tisícky príslušníkov tureckej komunity protestovali v noci z piatka na sobotu v niekoľkých nemeckých mestách proti neúspešnému pokusu časti armády o štátny prevrat. Protesty sa konali aj v Rakúsku. Politici oboch krajín pokus o násilné prevzatie moci odsúdili.

Na webové stránky istanbulského letiska sa nedá dostať. Sú príliš zaneprázdnené.

Stabilita Turecka je pre budúcnosť Európy mimoriadne dôležitá. A to aj v súvislosti s utečeneckou krízou v Európe. Preto treba odsúdiť akýkoľvek násilný pokus o prevzatie moci, ktorý nerešpektuje demokratické pravidlá.

Podľa najnovších informácií zomrelo pri pokuse o prevrat už 265 ľudí.

Turecké úrady znova otvorili Bosporský prieliv pre lodnú dopravu. Ten rozdeľuje európsku a ázijskú časť Turecka.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí neodporúča Slovákom cestovať do Ankary či Istanbulu. Slovákom v Turecku zároveň odporúča, aby zachovali pokoj, nezapájali sa do verejných zhromaždení a akcií, osobitne v Ankare a Istanbule, a aby obmedzili pohyb po krajine. Lajčák však zdôraznil, že nevidí dôvod na paniku. Situácia v tureckých letoviskách, kde je väčšina slovenských návštevníkov, je podľa neho pokojná a cestovní operátori fungujú normálne. Nemusia teda uvažovať o evakuácii.

O red

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä brexit a kybernetické útoky

Tento týždeň je na programe hlasovanie o zlepšení ochrany peňazí daňových poplatníkov a navýšení verejných a súkromných …