EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Turecká vláda potlačila pokus o prevrat, zomreli desiatky ľudí
Turecko4
Reprofoto: bbcistanbul.

Turecká vláda potlačila pokus o prevrat, zomreli desiatky ľudí

ANKARA, ISTANBUL – Turecké ozbrojené sily “v plnej miere prevzali kontrolu” nad krajinou, uviedla dnes s odvolaním sa na armádne zdroje turecká tlačová agentúra Dogan. Podľa agentúry Dogan, ktorú cituje agentúra AP, turecká armáda pristúpila k tomuto kroku so zámerom “opätovne nastoliť poriadok, demokraciu, ľudské práva a slobody, a zabezpečiť, aby bol v krajine znova zavedený právny poriadok”.

Pokus o prevrat v Turecku

Turecko uzavrelo vzdušný priestor pre vojenské lietadlá, uviedol Pentagon. Operácia proti Islamskému štátu sa prispôsobujú, aby bol dopad tejto situácie čo najmenší.

Organizátori piatkového prevratu podľa tureckého premiéra Binaliho Yildirima nie sú vojaci, ale ide o teroristov, ktorí zaútočili na parlament.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoglu na twitteri uviedol, že telefonicky hovoril so svojim gréckym koelgom Nikosom Kotziasom a osem vojakov, ktorí ušli do Grécka, vrátia čo najskôr.

V Turecku zadržali desať členov Štátnej rady, čo je najvyšší správny súd. V súvislosti s pučom pátrajú aj po 140 zamestnancoch kasačného súdu.

Selfiemánia neobišla ani nepokoje v Istanbule. Muž si robí selfie s tureckým policajtom.

Niektorí zo zadržaných vojakov vyšetrovateľom povedali, že nevedeli, že sa zúčastňujú pokusu o puč. Velitelia im vraj povedali, že ide o vojenské cvičenie.

Turecký vojak, ktorý sa zapojil do pokusu o prevrat leží pri autobuse po tom, čo ho napadli prívrženci prezidenta Erdogana. Fotografia nie je vhodná pre maloletých a mladistvých.

Americký prezident Barack Obama sa stretne so svojimi poradcami pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku. Rokovať budú o situácii v Turecku, uviedol Biely dom.

Hovorkyňa gréckej vlády Olga Gerovasili uviedla, že Grécko vráti Turecku vojenskú helikoptéru, v ktorej z Turecka utieklo osem pučistov. Urobí tak najskôr, ako to bude možné.

Ľudia zodpovední za turecký puč podľa agentúry Anadolu.

Letecká spoločnosť Turkish Airlines obnovila lety z medzinárodného letiska v Istanbule. Očakávajú ale meškanie.

Za pokusom o vojenský prevrat v Turecku stojí podľa tureckých médií dvaja muži. Generál letectva Akin Öztürk a generálporučík Metin Iyidil. Öztürk je bývalý veliteľ tureckého letectva, ktorý z armády odišiel do dôchodku minulý rok. Stále bol ale členom Najvyššej vojenskej rady. Druhým údajným pučistom je Metin Iyidil, ktorý slúžil ako veliteľ výcvikového centra pre pozemné jednotky.

Sily verné tureckej vláde zajali vojakov, ktorí počas zamereného pokusu o puč obsadili budovu generálneho štábu. V súčasnosti budovu dôkladne prehľadávajú.

Turecko odvolalo po zmarenom pokuse o vojenský prevrat 2 745 sudcov a päť členov najvyššieho orgánu, ktorý na činnosť tureckých súdov dohliada.

Tisícky príslušníkov tureckej komunity protestovali v noci z piatka na sobotu v niekoľkých nemeckých mestách proti neúspešnému pokusu časti armády o štátny prevrat. Protesty sa konali aj v Rakúsku. Politici oboch krajín pokus o násilné prevzatie moci odsúdili.

Viac..  Eurobarometer: Najväčšie obavy Európanov sa spájajú s migráciou

Na webové stránky istanbulského letiska sa nedá dostať. Sú príliš zaneprázdnené.

Stabilita Turecka je pre budúcnosť Európy mimoriadne dôležitá. A to aj v súvislosti s utečeneckou krízou v Európe. Preto treba odsúdiť akýkoľvek násilný pokus o prevzatie moci, ktorý nerešpektuje demokratické pravidlá.

Podľa najnovších informácií zomrelo pri pokuse o prevrat už 265 ľudí.

Turecké úrady znova otvorili Bosporský prieliv pre lodnú dopravu. Ten rozdeľuje európsku a ázijskú časť Turecka.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí neodporúča Slovákom cestovať do Ankary či Istanbulu. Slovákom v Turecku zároveň odporúča, aby zachovali pokoj, nezapájali sa do verejných zhromaždení a akcií, osobitne v Ankare a Istanbule, a aby obmedzili pohyb po krajine. Lajčák však zdôraznil, že nevidí dôvod na paniku. Situácia v tureckých letoviskách, kde je väčšina slovenských návštevníkov, je podľa neho pokojná a cestovní operátori fungujú normálne. Nemusia teda uvažovať o evakuácii.

Turecký minister zahraničných vecí požiadal Grécko, aby im poslalo späť posádku vrtuľníka, ktorý pristál v meste Alexandrupolis neďaleko tureckých hraníc. Sedem vojakov a jeden civilista tak požiadali o azyl.

Podľa informácií reportérky Klaudie Suchomel Guzovej, veľa turistov zrušilo dovolenku priamo na letisku tesne pred odletom. Najmä na základe informácií z ministerstva zahraničných vecí. Jeho zamestnanci síce povedali, že situácia je prijateľná, ale že oniim to neodporúčajú. Niektorí z klientov sa do svojej cestovnej kancelárie vôbec nedovolali.

Podľa informácií reportérky Klaudie Suchomel Guzovej, veľa turistov zrušilo dovolenku priamo na letisku tesne pred odletom. Najmä na základe informácií z ministerstva zahraničných vecí. Jeho zamestnanci síce povedali, že situácia je prijateľná, ale že oniim to neodporúčajú. Niektorí z klientov sa do svojej cestovnej kancelárie vôbec nedovolali.

Z Turecka sa vrátili prví slovenskí turisti, ktorí dovolenkovali v Antalyi a Side. Tí zo Side uviedli, že videli helikoptéry a v krajine je napätá situácia. Turisti, ktorí boli v Antalyi dostali v piatok varovanie, aby nevychádzali z hotela.

V gréckom meste Alexandrupoli pristál turecký vojenský vrtuľník s ôsmimi mužmi na palube. Vojaci po zmarenom štátnom prevrate zrejme požiadali v Grécku o azyl.

Podľa tureckého premiéra Yildirima si pokus o puč vyžiadal 161 mŕtvych a 1 440 zranených. Zadržaných bolo 2 839 vojakov. Situáciu vraj majú po kontrolou.

Takto sa k pokusu o prevrat v Turecku vyjadril Turek žijúci na Slovensku.

Tureckí vojaci, ktorí pri pokuse o štátny prevrat obsadili budovu generálneho štábu, požiadali podľa agentúry Anadolu o rokovanie. Chcú sa vraj vzdať.

V Istanbule je aj futbalista Martin Škrtel. Pre TV JOJ uviedol, že je v bezpečí a ďaleko od centra, kde sa všetko udialo. Zrušili im prípravný zápas a ďalšie informácie od klubu dostanú večer.

O red

Odporúčame pozrieť

erdogan

Erdogan: Turecko už nebaví čakať v predsieni EÚ

Neobvykle priamo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Európsku úniu, aby sa vyjadrila, či chce …