EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Komisia: Digitalizácia európskeho priemyslu mu môže priniesť až 110 miliárd ročne

Komisia: Digitalizácia európskeho priemyslu mu môže priniesť až 110 miliárd ročne

Európsky priemysel potrebuje modernizáciu prostredníctvom inovácií a zavádzania inteligentných technológií. Práve táto téma je kľúčovou počas neformálnych rokovaní ministrov hospodárstva a priemyslu v Bratislave dnes a zajtra (18. a 19. júla). Zasadnutí sa zúčastňujú aj podpredseda Európskej komisie pre zamestnanosť, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen a eurokomisárka pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky Elżbieta Bieńkowska.

Počas pondelkového stretnutia sa ministri zaoberajú konkrétnymi témami, ako sú napríklad zakladanie a prepájanie centier inovácií (innovation hubs), príprava regulačného prostredia spojeného s modernizáciou priemyslu, zabezpečenie vysoko kvalifikovanej pracovnej sily pre moderný a digitálny priemysel a tiež lepšie využitie tradičných a alternatívnych zdrojov financovania inovácií v Európskej únii.

Cieľom stretnutia je dohodnúť spoločný postup a sériu opatrení na podporu investícií a vytvorenie vhodných obchodných podmienok. „Potrebujeme odstrániť investičné obmedzenia a vytvoriť nové príležitosti pre spotrebiteľov, odborníkov a podniky. Jednotný trh musí ísť s dobou, mali by sme byť otvorení inovatívnym obchodným modelom, akým je napríklad zdieľaná ekonomika,“ zdôrazňuje podpredseda Európskej komisie Jyrki Katainen.

Digitalizácia európskeho priemyslu mu môže priniesť až 110 miliárd ročne a profitovať budú v prvom rade tí pripravení. Podľa Katainena je jednotný trh najvzácnejším motorom rastu pre Európu a obzvlášť pre malé a stredné podniky. „Musíme dokončiť stratégiu jednotného trhu, aby sme tento rast spustili,“ dodáva.

Viac..  Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 1. týždňa 2018

„Európsky priemysel neinvestuje dostatočne do technológií a vývoja inovatívnych obchodných modelov, produktov a služieb: tento trend musíme zmeniť,“ vyzýva Katainen. Dosiaľ Komisia v agende digitálneho trhu predostrela legislatívne návrhy na odstránenie geografického blokovania, zlacnenie cezhraničného doručovania balíkov a posilnenie spotrebiteľských práv pri kupovaní digitálneho obsahu a služieb. Na jeseň sa pripravuje veľká reforma telekomunikačných pravidiel v únii.

Práve naštartovanie investícií v EÚ a budovanie digitálneho jednotného trhu patrí medzi top priority súčasnej Európskej komisie. Takzvaný Investičný plán pre Európu má za cieľ za tri roky zmobilizovať dodatočné investície v Európe vo výške 315 miliárd eur, podporiť investičné projekty do reálnej ekonomiky a zlepšiť investičné prostredie. Doteraz sa už v rámci plánu podarilo zmobilizovať investície za 107 miliárd eur, výhodné financovanie získalo bezmála 150 tisíc malých a stredných podnikov a úspešne sa spustil Európsky portál investičných príležitostí ako aj Európske centrum investičného poradenstva. Projekt Digitálneho jednotného trhu takisto úspešne odštartoval a už napĺňa svoje ciele odstraňovania regulačných obmedzení a vytvárania skutočného prepojeného európskeho trhu s digitálnymi službami. Jednotný digitálny trh bez prekážok totiž môže odomknúť zatiaľ nevyužitý potenciál vo výške asi 415 miliárd eur ročne a zároveň je nevyhnutným predpokladom pre úspech EÚ pri zvládaní príležitostí a výziev digitálnej revolúcie.

O dac

Odporúčame pozrieť

TV

Česi si z nás berú príklad. Budú mať v televízii viac filmov v slovenčine?

BRATISLAVA / Svitá nádej, že v českých televíziách už nebudú pozerať naše seriály a filmy dabované …