EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Brexit spomalí rast ekonomiky, dotkne sa to aj Slovenska

Brexit spomalí rast ekonomiky, dotkne sa to aj Slovenska

BRATISLAVA – Brexit môže spomaliť rast ekonomiky v eurozóne, a teda aj na Slovensku. O koľko percent presne analytici neuviedli. Priamo do Británie vyvážame najmä autá a elektroniku.

Svetová ratingová agentúra Standard and Poor´s sa pozrela na sedemnásť krajín strednej a východnej Európy a ich ekonomické výhľady v súvislosti s Brexitom. Posvietila si najmä na riziká, ktoré tomuto regiónu hrozia.

Momentálne obdobie by sa dalo charakterizovať naďalej ako pobrexitová neistota, ktorá znervózňuje. “Čím dlhšie neistota potrvá, tým drahšie to pre ekonomiku bude. Voláme po ujasnení situácie tak rýchlo, ako to len pôjde,” vyhlásil eurokomisár pre ekonomiku Pierre Moscovici.

Podľa agentúry S&P sa však riziko spomalenia rastu v strednej a východnej Európe zvýšilo už samotným rozhodnutím Britov vystúpiť. “Spomalí sa rast ekonomiky v kontinentálnej Európe, to znamená v krajinách eurozóny a následne aj v krajinách strednej a východnej Európy vrátane Slovenska či Českej republiky,” upresnil analytik Unicreditbank Ľubomír Koršnák.

Viac..  Nezamestnanosť v rámci celej OECD v októbri zostala vo výške 5,2 percent

Do Británie idú autá

Priamo do Británie vyvážame najmä autá a elektroniku. “Veľká Británia je druhý najvýznamnejší trh po Nemecku,” dodal Koršnák.

Ďalším rizikovým faktorom je práve spomínaná neistota. Tento stav ekonomika neznáša. “Spoločnosti by mohli odkladať väčšie investície, ak by sa dovtedy nevyjasnila situácia s Veľkou Britániou,” povedala analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Netreba ale prepadať panike. “Prvý šok z brexitu je za nami a s novou premiérkou dostávame hlavu štátu, ktorá nie je antieurópska, čoho sme sa obávali. To znamená, že Briti s nami nejako ostanú, aj keď nás opúšťajú,” vysvetlil analytik Baader banky Robert Halver.

“Prepojenie medzi Veľkou Britániou a krajinami Európskej únie je veľké, takže je v záujme obidvoch krajín, aby sa dohodli dobre,” uzavrela Muchová.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/ Richard Juriš

O dac

Odporúčame pozrieť

Kozloduj

Európsky parlament žiada zvýšenie príspevku na vyraďovanie jadrových zariadení

Európsky parlament vyzval na zvýšenie príspevku Únie v procese vyraďovania už odstavených jadrových zariadení, vrátane …