Európska komisia nám zablokovala eurofondy. Hrozí, že platiť budeme my


BRATISLAVA – Európska komisia nám zablokovala eurofondy. Peniaze z Bruselu k nám neprichádzajú od decembra minulého roka. Kontroly odhalili viaceré nezrovnalosti a preto peniaze stopli. Na to, aby sa rozbehnuté projekty mohli dokončiť, peniaze uvoľnila vláda. Teraz je na rozhodnutí EK, či nám ich Brusel preplatí. Ak nie, milióny eur pôjdu z nášho rozpočtu.

Ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo školstva, pôdohospodárstva- tieto rezorty rozbehli a v niektorých prípadoch už aj dokončili projekty, na ktoré mali byť použité peniaze z eurofondov. Kontroly však zistili pochybenia, a preto Európska komisia peniaze z eurofondov Slovensku zablokovala.

Čakanie na preplatenie

“Na krajinu, ktorá má pozastavené čerpanie sa pozerá, že tam nie je niečo v poriadku,” povedal predseda BSK Pavol Frešo.

Podľa ministerstva zdravotníctva však napríklad ich projekty nijako neutrpeli a všetky sú už dokončené. Peniaze totiž uvoľnila vláda a teraz budeme čakať, či nám ich Brusel preplatí. Ide o miliónové čiastky.

Plošná korekcia

“EK pozastavila žiadosti o platbu v operačnom systéme zdravotníctvo v celkovej výške 13,34 miliónov eur.” povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Luptáková.

Podľa Petry Masácovej, ktorá spravuje eurofondy pre Bratislavský samosprávny kraj, sa môže stať, že o peniaze prídeme. “Môže sa stať, že ak tie pochybenie vo verejnom obstarávaní, na ktoré je poukazované budú tak veľké a tak závažné, že Slovenská republika dostane takzvanú plošnú korekciu,” vysvetľuje hovorkyňa na eurofondy Petra Masácová. Hovorkyňa podpredsedu vlády pre investície a informátizáciu tvrdí, že rozpočet ohrozený nie je.

Viac..  Európska komisia navrhla odobrať Maďarsku 7,5 miliardy EUR pre porušovanie zásad právneho štátu

“Pozastavenie platieb je jav, ktorý sa vyskytol už viackrát, po odstránení problémov boli platby odblokované a štátne zdroje tak nie sú ohrozené,” povedala Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

ceny energii

Europoslanci za KDH: Slovensko musí rokovať s EÚ o presune eurofondov na boj s cenami energií

Slovenská vláda musí podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) okamžite začať rokovania s Európskou komisiou o možnosti …