EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Monika Smolková: Vysokorýchlostný internet je jedným z pilierov jednotného digitálneho trhu pre celú Európu
monika smolková
Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Smolková: Vysokorýchlostný internet je jedným z pilierov jednotného digitálneho trhu pre celú Európu

BRATISLAVA – Revolúcia v rýchlosti internetu. To sa hovorí o príchode 5G sietí, ktorý nás čaká už o pár rokov. Prístup na internet bude musieť mať každý Európan. Dohodla sa na tom Európska komisia a členské štáty.

“Každý obyvateľ Slovenska a Európskej únie bude mať v roku 2020 minimálne 30 megabit za sekundu prístup k internetu a polovica obyateľov Slovenska a Európskej únie 100 megabit za sekundu,” uviedol europoslanec za Smer-SD Vladimír Maňka.

Problémom sú ale malé obce, pretože nie sú pokryté. A tam sa súkromným investorom často neopláca ísť. Na to zriaďuje Európska komisia špeciálny fond pre strategické investície. Siete tam, kde nechce súkromný investor prísť sa vybudujú cez eurofondy.

Revolúcia v rýchlosti

V súčasnosti je pýchou operátorov 4G sieť, takzvaná LTE sieť. To čo má prísť po nej, bude revolúcia. Internet budeme mať so 100 násobne vyššou rýchlosťou. Pri 4G sieti sťahujeme film desať minút, pri 5G sieti si ikonu sťahovania prakticky nevšimneme.

Viac..  EÚ uľahčí podnikom pôsobiacim online dodržiavanie povinností týkajúcich sa DPH

“My, čo používame internet denne, vlastne prestaneme vnímať čas a rozdiel, či si sťahujeme obrázky, filmy alebo nejaké väčšie súbory,” uviedol europoslanec Ivan Štefanec.

Jeden z pilierov

Momentálne sa dohadujú pravidlá na európskej úrovni, budú súčasťou spoločného digitálneho trhu. Na 5G internet sa musí uvoľniť frekvenčné pásmo, do roku 2018 to musia spraviť všetky členské štáty, aby ho mohli spustiť.

“Je na slovenskom predsedníctve, ako sa pohneme dopredu, pretože rada to už schválila, predložila to komisia a myslím, že Európsky parlament nebude klásť žiadne prekážky, pretože práve vysokorýchlostný internet je jedným z pilierov jednotného digitálneho trhu pre celú Európu,” povedala europoslankyňa Monika Smolková.

Sieťou 5G sa to nekončí. Už teraz začínajú testovať jej nadstavby. Sťahovať by sme mohli rýchlosťou 500 giga za sekundu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

emisie

EÚ sprísňuje pravidlá v záujme bezpečnejších a ekologickejších automobilov

Európsky parlament, Rada a Komisia dosiahli politickú dohodu s cieľom významne zvýšiť úroveň kvality a …

  • tak snáď sa 5G internetu dočkáme čoskoro, mobilné pripojenie je niekde tragicky pomalé alebo preťažená sieť

  • vl4

    Ten, kto písal tento článok, zjavne netuší o čom píše. Keď si kúpim Lamborghini, ktoré dokáže ísť 400km/h, budem môcť jazdiť 400-kou? Asi nie, keď (nediaľničné) cesty sú stavané na ~100 km/h. 5G siete sú o pripojení veľkého množstva zariadení, nie o tom, že budem sťahovať film rýchlosťou 500Gb/s. Odkiaľ asi ???