EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Streľba a mŕtvi v nákupnom centre v Mníchove, má ísť o teroristický útok
mníchov
Policajti pred nákupným centrom v Mníchove

Streľba a mŕtvi v nákupnom centre v Mníchove, má ísť o teroristický útok

MNÍCHOV – V mníchovskom nákupnom centre Olympia sa strieľalo. Podľa polície si vyžiadala zranených aj mŕtvych. Situácia je neprehľadná. Na mieste sú stovky policajtov.

Ďalší priamy prenos, situáciu minútu po minúte a živé vysielanie môžete sledovať na www.noviny.sk

22:40 Počet obetí stúpa. Polícia práve na brífingu uviedla, že zomrelo najmenej osem ľudí.

V Mníchove nasadili GSG9. Ide o nemeckú špeciálnu protiteroristickú jednotku, ktorá je považovaná za elitu. Grenzschutzgruppe 9 bola pôvodne pohraničná stráž, neskôr sa špecializovali. Bola to prvá protiteroristická jednotka na svete.22:30 V Mníchove nasadila GSG9. Ide o nemeckú špeciálnu protiteroristickú jednotku. Grenzschutzgruppe 9 bola pôvodne pohraničná stráž,neskôr sa špecializovali.
Na sociálnej sieti vznikajú viaceré hashtagy. Jedným z nich je #prayforgermany. Obyvatelia mesta, ktorí ponúkajú nocľah ľudom, ktorí uviazli v meste je #offentur.
Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson je šokovaný streľbou v Mníchove, súciti s obeťami. Americký prezident Barack Obama prisľúbil Nemecku všetku pomoc, akú bude potrebovať.
Zamestnanci úradu nemeckej kancelárky Angely Merkel pripravujú krízový štáb a kontaktujú príslušné ministerstvá. Kancelára Merkel podľa agentúry DPA v úrade prítomná nie je.
Po dnešnom útoku v Mníchove sprísnili ostatné nemecké spolkové krajiny bezpečnostné opatrenia. Sprísnené opatrenia platia v Düsseldorfe, Kolíne nad Rýnom, Stuttgarte.

Polícia vyzýva ľudí, aby nerozširovali špekulácie. Dosť by im to pomohlo, uviedli na twitteri.

Špeciálne policajné jednotky pred nákupným centrom Olympia.

Televízia Skynews na twitteri zverejnila zábery, ktoré sa týkajú druhej streľby na metro stanici Marienplatz. Tú zatiaľ polícia nepotvrdila.

Televízia Skynews na twitteri zverejnila zábery, ktoré sa týkajú druhej streľby na Marienplatz.

Hovorca uviedol, že polícia dostala množstvo informácií o ďalších násilnostiach v meste, žiadne ale nepotvrdili. Policajti vyzývajú obyvateľov bavorskej metropole, aby zostali v budovách a nevychádzali na verejné priestranstvá.

Podľa hovorcu mníchovskej polície zatiaľ nemajú žiadne indiíce, že by išlo o islamistický atentát. Upozornil ale, že vyšetrovanie je len na začiatku.

Viac..  Komisia chce zlepšiť prístup k vzdelávaniu a zamestnanosti Rómov

Streľba v Mníchove prišla presne päť rokov po masakre na nórskom ostrove Utoya, kde Anders Breivik zabil 69 ľudí, väčšina z nich boli deti.

Z rozhovoru strelca so svedkom:
Svedok streľby: “Ty zas*aný Turek, mali by ti odseknúť hlavu.
Strelec: “Som Nemec”
Svedok mu ďalej vulgárne nadáva.
Strelec: “Narodil som sa v nemecku…. Bol som v stacionárnej starostlivosti.”

Spravodajská televízia N24 má video, na ktorom počuť, ako niekto strelcovi nadáva do cudzincov a on sa ohradí, že sa narodil v Nemecku. V ďalšom videu, ktoré ma televízia k dispozícii, strelec stojí na chodníku a náhodne strieľa do utekajúcich ľudí.

Mníchovská polícia potvrdila šiestich mŕtvych.

Polícia po tom, ako zastavila premávku metra aj mestskej hromadnej dopravy,nariadila aj evakuáciu hlavnej vlakovej stanice. Na mníchovskom letisku je podľa agentúry DPA premávka normálna.

Nemecká polícia vyzvala vodičov, aby opustili diaľnicu v smere na Mníchov. Má to uľahčiť príjazd policajných posíl kvôli streľbe v Nemecku.

Televízia CNN zverejnila fotografiu, ktorá ukazuje strelca pred reštauráciou McDonald´s

Nemecká polícia nevylučuje, že sa dnes Mníchov stal terčom teroristického útoku. Informoval o tom denník Bild. Agentúra DPA s odvolaním sa na bezpečnostné zložky uviedla, že všetko poukazuje na teroristický čin a policajti hovoria o “bezprostrednej teroristickej situácii.”

Nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziéreho zatiaľ nikto informoval o dnešnej streľbe v Mníchove. S odvolaním sa na nemecké vládne zdroje to napísala agentúra Reuters. De Maiziére je podľa nej v lietadle na ceste do Spojených štátov na dovolenku. Podľa zdrojov Reuters zatiaľ nie je jasné, či bude minister v dovolenke, ktorú dnes zahájil, pokračovať, alebo sa kvôli udalostiam v bavorskej metropole vráti do Nemecka.

Slovák Stanislav Sivák si paniku nevšimol. Tvrdí, že Mníchovčania majú dôveru v políciu.

O red

Odporúčame pozrieť

Tibor Navracsics

EÚ vyzýva na predkladanie návrhov k Európskemu roku kultúrneho dedičstva 2018

Komisia v rámci svojho programu Kreatívna Európa pre kultúrne a kreatívne sektory uverejnila  výzvu na predkladanie návrhov, ktorá …