EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Staňte sa toto leto dobrovoľníkom!
dobrovolnictvo
Zdroj: C. Russell.

Staňte sa toto leto dobrovoľníkom!

Leto je v plnom prúde a väčšina z nás už má o forme oddychu presnú, alebo aspoň približnú predstavu. Ak však stále ešte váhate, kde a ako stráviť svoj voľný čas, možno Vás týmto článkom inšpirujeme.

Dobrovoľníctvo je skutočne pre všetkých

Dobrovoľníctvu sa síce môžete venovať v priebehu celého roka, nie každému to však školské či pracovné povinnosti dovolia. Každodenné používanie informačných technológii, stále menší kontakt s ľuďmi, sedavé zamestnanie, aj to sú dôvody prečo aktívnu “dovolenku” vyhľadáva čoraz viac ľudí. Dobrovoľníctvo síce do kategórie dovoleniek nepatrí, častokrát ide o namáhavú prácu, ale pocit z participácie Vás môže obohatiť viac ako ležanie na pláži.

Na Slovensku pôsobia viaceré neziskové organizácie, ktoré ponúkajú účasť na projektoch doma aj v zahraničí. Ponuka je naozaj široká, od sociálnych, kultúrnych, vzdelávacích aktivít až po manuálnu prácu v dielňach či v prírode. Svoj kemp si nájdu mladí, seniori, ale aj ľudia so zdravotným znevýhodnením či rodiny s deťmi.

To, že dobrovoľníčiť môže skutočne každý, tvrdí aj Callum Russell z Británie (24), ktorý je od narodenia nevidiaci. Dobrovoľnícke leto v Peru vykreslil ako najlepší čas v jeho živote. Na otázku, či mal počas svojej cesty a pôsobenia na škole prekážky odpovedal s úsmevom:Keď naozaj chcete niečo urobiť a niekam ísť, bariéry akoby prestali existovať.” Celý rozhovor s Callumom si môžete prečítať tu.

dobrovolnictvo 1
Zdroj: C. Russell.

Prezidentka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácii (PDCO) Alžbeta Frimmerová hovorí, že aj zdravotne znevýhodnení zo Slovenska sa môžu zapojiť do projektov doma aj v zahraničí: Treba si pozrieť webové stránky dobrovoľníckych centier podľa kraja, kde uchádzači a uchádzačky o dobrovoľníctvo bývajú, prípadne nakontaktovať príslušné dobrovoľnícke centrum, dohodnúť si stretnutie a porozprávať sa o možnostiach. Všetci sú vítaní.”

Jedným z práve prebiehajúcich projektov v Bratislave je napríklad projekt YALTA, na ktorom PDCO spolupracuje s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Po absolvovaní série školení sa budú dobrovoľníci so zrakovým znevýhodnením spolu s dobrovoľníkmi bez znevýhodnenia zapájať do konkrétnych dobrovoľníckych činností.

Viac..  Generálny tajomník Rady Európy príde na Slovensko

Mirka Zváčová z mimovládnej organizácie INEX, ktorá sprostredkováva dobrovoľníkom pracovné kempy v zahraničí potvrdzuje, že aj ich organizácia už vyslala viacerých dobrovoľníkov so zdravotným postihnutím na tábory a školenia. “Mnohokrát majú ľudia s postihnutím obavy, ale organizácie sú veľmi dobre pripravené a zapájanie ľudí s postihnutím sa zlepšuje,“ dodáva Mirka.

INEX
Zdroj: INEX.

Kde hľadať projekty?

Ak ste zvedaví, či je v databáze projektov aj niečo pre Vás, navštívte stránky www.inex.sk, www.dobrovolnictvo.sk, www.centrumdobrovolnictva.sk, www.dobrovolnici.ludialudom.sk, www.mvro.sk, www.mladiinfo.eu, www.afsslovakia.sk.  Ak je už Váš kalendár na leto plný iných aktivít, nevadí. Organizácie hľadajú dobrovoľníkov po celý rok.

Tí, ktorí majú chuť a čas vycestovať na dlhšie a spĺňajú vekovú hranicu 17 až 30 rokov, môžu absolvovať jeden z projektov Európskej dobrovoľníckej služby (EDS) –https://www.iuventa.sk/sk/Mladez-v-akcii/O-nas/Akcie-programu/Akcia-2-Europska-dobrovolnicka-sluzba.alej, ktorú finančne podporuje Európska komisia. Proces uchádzania sa a prijímania dobrovoľníkov na projekty EDS je síce časovo náročnejší, no nenechajte sa odradiť. Ak je projekt určený aj pre zdravotne znevýhodnených dobrovoľníkov, je mu plne hradený asistent a ďalšie zvýšené výdavky spojené so znevýhodnením.

Dobrovoľnícka činnosť v životopise?

Odborná verejnosť dlhodobo upozorňuje na sociálny a ekonomický prínos dobrovoľníctva pre spoločnosť. Dobrovoľník na jednej strane nezištne odovzdáva svoje zručnosti či vedomosti, na strane druhej získava nové schopnosti a kvalifikácie.

O Barbora Kocianová

Odporúčame pozrieť

Fico

Robert Fico: Postoj Slovenska je principiálny, žiadne povinné kvóty neprichádzajú do úvahy

“Vytváranie spoločných obranných síl do budúcnosti má obrovský potenciál,” povedal premiér na brífingu po samite …