Figel Danko
Ján Figeľ a Andrej Danko. PHOTO: archív SK EU2016.

Andrej Danko: Chceme vykonávať úlohu „úprimného sprostredkovateľa“ aj smerom k súčasnému neprijateľnému dianiu na Blízkom východe

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko dnes prijal na pôde parlamentu Osobitného vyslanca pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Jána Figeľa. V rozhovore  sa venovali hlavne situácii na Blízkom východe, ktorá je zároveň najväčším zdrojom tisícov utečencov na európskom kontinente.

Cieľom návštevy  bolo tlmočenie žiadosti o prijatie Deklarácie o genocíde na Blízkom východe zo strany slovenského parlamentu počas predsedníctva  Slovenska v Rade EÚ. Ján Figeľ odovzdal Andrejovi Dankovi osobný list a dokumenty, ktoré sa týkajú súčasného vývoja z pohľadu Európskej únie. Prijatie deklarácie by zároveň znamenalo aj výzvu Národnej rady SR voči  medzinárodnému spoločenstvu na zodpovedné konanie a intenzívne úsilie v záujme ľudskosti a v duchu medzinárodného práva. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko toto stanovisko o genocíde na Blízkom východe v plnom rozsahu podporil.

Začiatkom roka aj Parlamentné zhromaždenie Rady Európy pomenovalo vývoj na Blízkom východe ako genocídu. Prijalo rezolúciu, ktorá žiada  OSN o konkrétne kroky. Uznanie genocídy znamená aj priamu povinnosť štátov konať tak, aby bola zastavená, aby bola obetiam prenasledovania poskytnutá nevyhnutná a účinná pomoc a aby boli páchatelia genocídy súdne stíhaní.

„Počas nášho predsedníctva chceme vykonávať úlohu „úprimného sprostredkovateľa“ aj smerom k súčasnému neprijateľnému dianiu na Blízkom východe. Prijatie rezolúcie o uznaní genocídy je správnym krokom, ktoré môže prispieť k účinnejšej medzinárodnej spravodlivosti a pomoci prenasledovaným ľuďom,“ povedal predseda NRSR Andrej Danko. K tomuto odhodlaniu Ján Figeľ poznamenal: Cielené a systematické likvidovanie náboženských menšín na územiach obsadených tzv. Islamským štátom sa realizuje priamo pred očami svetovej verejnosti. Dôkazy sú jasné. Preto treba konať rázne a bezodkladne.”

Na území Iraku a Sýrie obsadenom militantami z tzv. Islamského štátu, prebieha masové vraždenie a likvidácia kresťanov, jezídov a iných náboženských a etnických menšín. V roku 2003 žilo na území dnešného Iraku viac ako 1,4 milióna kresťanov, dnes ich je tam menej ako 260 tisíc. Podľa mnohých odborníkov toto prenasledovanie spĺňa kvalifikáciu zločinu zločinov – genocídy.

Viac..  Nasledujúci polrok bude v Rade EÚ pod taktovkou Francúzska. Takéto sú očakávania

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Za Európsky parlament sme rokovali s predstaviteľmi OSN v New Yorku

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) sa v rámci …