EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Útokov teroristov nie je viac ako v minulosti, sú však ničivejšie

Útokov teroristov nie je viac ako v minulosti, sú však ničivejšie

BRATISLAVA/ – Nemecko zažilo v priebehu niekoľkých dní štyri násilné útoky, z ktorých sa tri pripisujú migrantom. Podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa je útokov realizovaných islamskými teroristami v súčasnosti relatívne málo, môžeme ale hovoriť o vysokých číslach úmrtnosti.

Nielen Nemci, ale aj ostatní Európania žijú v strachu. Zdá sa totiž, že terorizmus v Európe kulminuje. Štatistiky z Globálnej teroristickej databázy však ukazujú, že to nie je celkom tak.

V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia zomieralo pri teroristických útokoch priemerne 400 ľudí ročne. Za týmito útokmi však nebol Islamský štát, ale IRA v Severnom Írsku, baskická ETA v Španielsku, ľavicoví extrémisti v Nemecku či neofašisti v Taliansku.

Najnásilnejším bol rok 1988. Pri akciách teroristov vtedy prišlo o život 450 ľudí, 270 z nich boli pasažieri letu Pan Am, ktorý sa po bombovom útoku zrútil na škótske Lockerbie. Za týmto útokom stáli teroristi z Líbye.

Ľudia sú viac informovaní

“Zásadnou zmenou je, že ľudia sú dnes viac informovaní ako v minulosti, médiá sú globalizované. Ľudia dnes majú pocit ako keby bolo tých útokov oveľa viac a boli oveľa smrteľnejšie, ale nie je to tak,” povedal bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Viac..  EÚ chce teroristom a zločincom odoprieť prostriedky a priestor na činnosť

Od roku 2004 sa začal v Európe objavovať islamský terorizmus. V tomto roku prišlo rukou teroristov o život 196 ľudí, z čoho 191 bolo obetí teroristických útokov v Madride.

V minulom roku bolo podľa Jaroslava Naďa zrealizovaných vyše 300 teroristických útokov, ale iba veľmi malá časť bola zrealizovaná moslimskými radikálmi.

“Počet úmrtí na základe teroristických útokov nie je teraz vyšší. Zároveň však môžeme povedať, že keď si porovnáme úmrtnosť týchto útokov, ktoré realizujú islamskí teroristi v súčasnosti, tak môžeme povedať, že z relatívne malého počtu útokov dosahujú veľmi vysoké čísla úmrtnosti,” povedal Naď.

V minulom roku zomrelo v západnej Európe v dôsledku teroristických útokov 150 ľudí. V tomto roku teroristi pri útokoch v Bruseli, Nice a v Mníchove zabili dokopy 127 ľudí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Slovensko

Sloboda slova v Európe upadá. Slovensko kleslo o desať priečok

BERLÍN / Miera slobody tlače sa v minulom roku znížila najviac v Európe. Vyplýva to z …