EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DEŠTATISTIKY EUROPOSLANCOVPONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Útoky utečencov podľa Merkel potupili Nemecko

Útoky utečencov podľa Merkel potupili Nemecko

BERLÍN / Nemecká armáda bude začlenená do boja proti terorizmu, vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkel na každoročnej letnej tlačovej konferencii o aktuálnych témach domácej a zahraničnej politiky.

Nemecko podľa nej urobí „všetko, čo je v ľudských silách“, aby po nedávnych útokoch v krajine zaistilo bezpečnosť.

Kancelárka kritizovala skutočnosť, že minulotýždňové útoky vo Würzburgu a Ansbachu vykonali utečenci. Označila to za „potupu“ Nemecka, ako aj všetkých ľudí, ktorí utečencom pomáhajú. Zároveň je to potupa pre „mnohých iných utečencov, hľadajúcich u nás pomoc pred vojnou a násilím“.

Uvedené útoky sú podľa Merkel prejavom „islamského terorizmu“.„Tieto útoky sú zdrvujúce, skľučujúce a deprimujúce,“ vyhlásila kancelárka. Zároveň porušili tabu, keď boli „vykonané na miestach, kde mohol byť každý jeden z nás“.

Krízu zládneme

Merkel zopakovala svoj postoj, že Nemecko zvládne migračnú krízu.„Pred jedenástimi mesiacmi som nepovedala, že to bude jednoduchá vec, ktorú zvládneme len tak mimochodom. Ale rovnako ako vtedy, aj teraz som presvedčená, že našu historickú úlohu zvládneme,“ konštatovala. Dodala, že Nemecko sa vyrovná aj s novou výzvou, ktorou je islamistický teror.

Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyzvala Merkel po neúspešnom pokuse o prevrat na „umiernenosť“. Akokoľvek je postup proti pučistom v právnom štáte oprávnený, princíp primeranosti „musí byť zaručený za každých okolností“.

Bude kancelárkou?

Na novinársku otázku, či bude v roku 2017 opäť kandidátkou na kancelárku, Merkel odpovedala: „Na to vám môžem povedať to, čo som hovorila už predtým: Oznámim to vo vhodnom okamihu – a dnes takýto okamih nie je“.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

utecenci

Členské krajiny sa v názoroch na riešenie migrácie výrazne rozchádzajú

Podľa Frontexu sa počet migrantov prichádzajúcich na európske pobrežia znížil v roku 2016 o dve …

  • milmas100

    Povedala NIČ.