EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Britská premiérka May v Bratislave: S Ficom hovorila o bezpečnosti

Britská premiérka May v Bratislave: S Ficom hovorila o bezpečnosti

BRATISLAVA / Európska únia musí dať občanom novú víziu vývoja v súvislosti v vystúpením Británie z Únie, povedal po schôdzke s britskou premiérkou Theresou May slovenský premiér Robert Fico. Theresa May uviedla, že krajina chce po brexite udržať s EÚ úzke vzťahy.

Slovenský premiér Robert Fico očakáva, že ako Británia tak aj EÚ do podania oficiálnej žiadosti Británie o vystúpení z EÚ pripravia vlastné stanoviská.

“Predpokladáme, že Británia využije tento čas na prípravu a predstavenie vlastných vízií, ktoré chce mať s Európskou úniou. Slovenská vláda verí, že zostávajúca dvadsaťsedmička využije tento čas na to, aby ponúkla európskej verejnosti odpoveď, ako má vyzerať Európska únia po brexite,” uviedol Robert Fico.

O ďalšom vývoji EÚ budú v septembri na summite v Bratislave hovoriť štátnici 27 členských štátov Únie okrem Británie.

Britská premiérka Theresa May po schôdzke s Ficom uviedla, že Londýn chce pri vyjednávaniach s EÚ nájsť riešenie, ktoré ukľudní obavy britských voličov v oblasti migrácie a ktoré Británii poskytne prístup k spoločnému trhu. Britská premiérka zopakovala, že Londýn žiadosť o vystúpenie z Únie do konca tohto roku nepodá.

Viac..  Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 41. týždňa 2018

Spoločné vzťahy

Theresa May a Robert Fico prebrali aj slovensko-britské vzťahy. Vraj sú dobré a obe krajiny si rozumejú najmä v biznise. “Naše ekonomické vzťahy sú veľmi dobré. Export z Británie na Slovensko narástol minulý rok o 37 percent,” uviedla britská premiérka.

Aj preto chcú Briti naďalej spolupracovať. Hoci opúšťame Európsku úniu, neopúšťame Európu, neopúšťame svet, tvrdí premiérka.

Voľný pohyb osôb

Voľný pohyb osôb, ktorý takmer stotisíc našincov na ostrovoch zaujíma najviac, však zrejme utrpí. “V referende sa britskí občania veľmi jasne vyjadrili, že sú proti úplnej slbodode pohybu a chcú mať nad ňou kontrolu. Toto musíme rešpektovať. Zároveň ale chceme výhody prístupu na trh s tovarmi a službami,” dodala Theresa May.

Briti taktiež chcú, aby ich občania žijúci v štátoch Euróspkej únie mali rovnaké výhody ako našinci u nich. “Tu som požiadal britskú premiérku o osobitnú mieru starostlivosti o občanov Slovenskej republiky, ktorí v Británii pracujú,” uviedol Robert Fico.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

benova

Monika Beňová: Podiel zamestnancov na vlastníctve spoločností môže mať pozitívny dopad na ich stabilitu a rozvoj

Počet zamestnancov vlastniacich podnikové akcie sa celkovo v rámci Európskej únie posilňuje. Zároveň sú však členské …