EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZAUJÍMAVOSTI / Európske číslo tiesňového volania 112 dnes oslavuje už 25 rokov svojej existencie
112
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európske číslo tiesňového volania 112 dnes oslavuje už 25 rokov svojej existencie

112-tka je jediné číslo, kde bude Váš hovor automaticky prepojený (do 10-tich sekúnd) na záchranné služby – políciu, prvú pomoc alebo hasičov. Volať možno bezplatne a nepretržite, 24 hodín denne z akéhokoľvek telefónu (pevnej linky či mobilu). Výhodou 112-tky je možnosť lokalizácie volajúceho, ako aj možnosť dovolať sa na číslo bez SIM karty.

Aj 25 rokov po zavedení európskeho tiesňového čísla len štvrtina všetkých občanov EÚ tuší, že volanie na toto číslo im zabezpečí prístup k záchranným službám v každom členskom štáte Únie. Slováci sú na tom výrazne lepšie. Podľa posledného prieskumu až 72 % Slovákov vie, že číslo tiesňového volania môžu využiť všade v EÚ. Toto číslo používajú aj v niektorých krajinách mimo Európskej únie, napríklad vo Švajčiarsku, Nórsku, na Islande, v Rusku, Turecku, či na Ukrajine.

Viac..  Krajiny EÚ odsúhlasili ďalšie predĺženie kontrol v Schengene

V snahe rozšíriť povedomie o tomto symbole pomoci oslavujeme v EÚ od roku 2009 každoročne 11. februára Európsky deň 112-tky.

Jednotné európske číslo tiesňového volania 112 bolo prijaté rozhodnutím Rady presne 29. júla 1991 na odporúčania Európskej konferencie poštových a telekomunikačných administratív (CEPT) z roku 1976.

O dac

Odporúčame pozrieť

Vybor EP

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä české médiá a rastúci antisemitizmus

Poslanci Európskeho parlamentu sa budú tento týždeň zaoberať českými médiami, rastúcim antisemitizmom, opatreniami na zlepšenie …