EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ČO NOVÉ VO SVETE / Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 29. týždňa 2016

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 29. týždňa 2016

Rokovania o brexite zrejme tento rok nezačnú

VEĽKÁ BRITÁNIA: Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že Veľká Británia tento rok neaktivuje článok 50 Zmluvy o EÚ, ktorý upravuje proces vystúpenia z európskeho spoločenstva. “Príprava na rokovania vedúce k odchodu z EÚ sú v záujme všetkých zúčastnených strán, uviedla ďalej Mayová v rámci svojej prvej zahraničnej cesty od nástupu do úradu. Rokovania o brexite sa teda s najväčšou pravdepodobnosťou tento rok nezačnú. Nemecká kancelárka Merkelová naznačila, že Berlín je pripravený s otvorením rozhovorov počkať,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

SVET: Medzinárodný menový fond [MMF] uplynulý týždeň aktualizoval svoju prognózu rastu svetovej ekonomiky. Po novom fond očakáva, že rozhodnutie Veľkej Británie odísť z Európskej únie spomalí globálny ekonomický rast v tomto aj budúcom roku. V tomto roku MMF predpokladá rast svetovej ekonomiky o 3,1 % a v budúcom o 3,4 %. Znamená to, že v tomto roku aj v roku 2017 predpokladá v porovnaní s aprílovou prognózou slabší rast o 0,1 percentuálneho bodu. Britská ekonomika podľa MMF v tomto roku vzrastie o 1,7 %, čo je o 0,2 p. b. menej, ako fond predpovedal v apríli. V budúcom roku sa rast Británie spomalí na 1,3 %, čiže bude o 0,9 p. b. slabší v porovnaní s aprílovou predikciou.

Viac..  Martin Klus o Turecku: Ak chce Erdogan dobré vzťahy s EÚ, musí skončiť s represáliami

SLOVENSKO: Medzinárodná ratingová agentúra Fitch uplynulý piatok potvrdila dlhodobý rating Slovenska v domácej mene na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Najčastejšie používaný a najdôležitejší dlhodobý rating v cudzej mene ale predmetom revízie nebol a zostáva nezmenený na úrovni A+, taktiež so stabilným výhľadom. Krátkodobý rating v zahraničnej mene našej krajine agentúra zlepšila o jeden stupeň na F1+ z predchádzajúcej úrovne F1.

TURECKO: Turecká centrálna banka zredukovala úrokové sadzby v reakcii na to, že pokus o vojenský prevrat vyvolal obavy o výhľad ekonomiky krajiny. Výbor pre menovú politiku centrálnej banky vo vyhlásení informoval, že znížil jednodňovú refinančnú sadzbu z 9,0 % na úroveň 8,75 %. Cieľom zníženia jednodňovej sadzby je podporiť likviditu v ekonomike, keďže trhy znepokojuje vplyv pokusu o prevrat v krajine. Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s začala revíziu dlhodobého emisného ratingu Turecka, ktorý je na stupni Baa3, s možnosťou jeho zníženia. Agentúra uviedla, že dôvodom je nutnosť zhodnotiť strednodobý vplyv neúspešného pokusu o vojenský prevrat na rast tureckej ekonomiky. Napriek tomu, že pokus o prevrat bol neúspešný, Moody’s považuje vznik takejto situácie za odzrkadlenie širších politických problémov.

O dac

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …