EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ľubomír Galko: Vyrába a predáva Slovensko zbrane amorálne?
Galko
Ľubomír Galko. PHOTO: Redakcia / archív ĽG.

Ľubomír Galko: Vyrába a predáva Slovensko zbrane amorálne?

Pred niekoľkými dňami boli medializované informácie o tom, že David Ali Sonboly, ktorý v Mníchove zastrelil deväť ľudí, použil zbraň, kúpenú na Slovensku – Glock 17. Zbraň bola  predtým používaná ako atrapa v divadle. Zakúpil ju na čiernom trhu – na zakázaných webstránkach, na ktoré sa dá vstúpiť len pomocou špeciálneho programu. V minulosti boli podľa tvrdení médií použité zbrane zo Slovenska aj pri teroristickom útoku na redakciu Charlie Hebdo v Paríži. Takisto sa zjavili informácie aj o tom, že nefunkčné zbrane zo Slovenska pašovala talianska mafia, ktorá ich opätovne sfunkčňovala a dávala do obehu. A aj informácie, že naše zbrane končia v Sýrii, či u bojovníkov Islamského štátu.

Okamžite sa začali polemiky, či na Slovensku vôbec zbrane predávať a vyrábať.

Vzmáhanie sa slovenského obranného priemyslu

Je pravdou, že slovenský obranný priemysel sa pomaly vzmáha, viacero firiem rozširuje výrobu, zvyšuje počet zamestnancov a darí sa im čoraz viac uchytiť sa na trhoch iných krajín. Dôvodov je viacero, jedným z nich je napríklad aj to, že naše firmy dokážu veľmi kvalitne a pritom lacno modernizovať starú techniku, vrátane ruskej (o ktorú je v niektorých krajinách stále veľký záujem) a sú tým pádom veľmi konkurencieschopné.

Treba podotknúť, že výroba a predaj zbraní do zahraničia má svoje pravidlá a zbrane a zbraňové systémy nie je možné predávať do zahraničia len tak „halabala“.

Slovenská firma, ktorá vyváža zbrane, musí mať povolenie Ministerstva hospodárstva a povolenie vlády SR. Musí byť vopred známe, komu zbrane predáva a kupujúci musí mať povolenie svojej vlády. Zbrane je možné predať a vyviezť len do krajín, ktoré nie sú na sankčnom zozname EÚ, OSN alebo krajín, voči ktorým je prijaté zbraňové embargo. Toto je však len nutná podmienka. Okrem toho vláda SR prihliada aj na záujmy Slovenska v zahraničnej oblasti, takže sa môže stať, že povolenie na export firme nie je dané, keďže to nie je v súlade so zahraničnou politikou Slovenska. Sme prísnejší ako napríklad Česká republika.

Viac..  Hranica pre odchod do dôchodku v Európe stúpa. Naši odborári chcú presný opak

Tvrdím, že zbrane sú komodita ako každá iná. Chápal by som, ak by sa celé spoločenstvo, povedzme všetky krajiny EÚ alebo EHP dohodli naraz, že s predajom zbraní skončia. Ale tak to nie je a ani skoro nebude. A dovtedy akékoľvek apely na ukončenie slovenského „zbrojenia“ pokladám za neopodstatnené. Nevidím najmenší dôvod brať ľuďom prácu, znižovať slovenský export a uvoľňovať trhy, na ktoré čakajú a obsadia ich ďalší, dokonca naše partnerské krajiny.

Zároveň tvrdím, že Slovensko nie je nijako zodpovedné za prípady, ak sa tieto zbrane dostanú z krajiny, kde ich predáme, niekde ďalej, napríklad aj do Sýrie alebo Islamského štátu. Nevieme takýmto zlyhaniam zabrániť a nezabránime im už vonkoncom tým, že zbrane daným krajinám nepredáme, lebo ich kúpia inde. Ak sa naozaj niečo také bude diať a pravidelne, je potrebné to riešiť na medzinárodnej úrovni v spolupráci s našimi partnermi, napríklad zaradením príslušnej krajiny na sankčný zoznam.

Predaj prebytočných zásob 

Slovensko ešte stále (aj keď postupne menej a menej) disponuje armádnymi prebytkami zbraní a munície z čias socializmu. Zároveň v pravidelných cykloch prichádza k prezbrojovaniu Ozbrojených zborov OZ (vojaci, policajti , príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže, colníci). Zakúpia sa im nové zbrane. A časť munície OZ, ktorá sa neminie, lebo ju nie je potrebné použiť (vďakabohu), pravidelne vyprší životnosť a treba ju nahradiť novou. Nie sme v tom jediní, podobne sú na tom viaceré krajiny, prednostne krajiny bývalej Varšavskej zmluvy, ale aj iné.

OZ sa týchto prebytočných zbraní a munície môžu zbavovať v zásade dvoma možnosťami – ich odpredajom alebo likvidáciou. Slovenské rezorty (obrana, vnútro) ich predávajú, likvidujú sa len tie, ktoré sa predať nepodarí.

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

Fico

Robert Fico: Postoj Slovenska je principiálny, žiadne povinné kvóty neprichádzajú do úvahy

“Vytváranie spoločných obranných síl do budúcnosti má obrovský potenciál,” povedal premiér na brífingu po samite …