EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DEPONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Turci sa vyhrážajú: Ak nám nezrušíte víza, vypovieme dohodu o migrantoch

Turci sa vyhrážajú: Ak nám nezrušíte víza, vypovieme dohodu o migrantoch

FRANKFURT NAD MOHANOM / Ak tureckí občania nebudú môcť najneskôr do októbra cestovať do členských štátov Európskej únie bez víz, potom Ankara nemôže garantovať aplikáciu dohody s Európskou úniou o migrantoch z 18. marca. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý pre pondelkové vydanie mienkotvorného nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung poskytol šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu.

Podľa ministrových slov je dohoda efektívna, pretože Turecko prijalo veľmi vážne opatrenia, okrem iného v boji proti prevádzačom.

Súčasne však turecký minister zahraničných vecí varoval, že „to všetko je závislé od zrušenia vízovej povinnosti pre našich občanov, ktoré je takisto predmetom dohody z 18. marca“.

Čavušoglu ubezpečil, že nejde o hrozbu, avšak dodal, že „ak nedôjde k liberalizácii vízovej povinnosti, budeme nútení odstúpiť od readmisnej dohody a dohody z 18. marca.

Viac..  "Euópa sa musí viac zjednotiť a lepšie využívať Lisabonskú zmluvu," tvrdí politik Elmar Brok

Turecká vláda, ako zdôraznil šéf diplomacie pre FAZ, očakáva „konkrétny termín“ liberalizácie vízovej povinnosti. „Môže to byť začiatok alebo stred októbra, avšak očakávame fixný termín,“ konštatoval.

Únia sa nebojí

Európska komisia však odkazuje, že sa týmito hrozbami nenechá ovplyvniť. Tureckí občania budú môcť do krajín Únie cestovať až po splnení bližšie nešpecifikovaných, ale vopred dohodnutých podmienok. Brusel teda čaká na to, kedy ich Turecko konečne splní.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia: Vláda predstavila plány na ukončenie legislatívnej nadradenosti EÚ

Deň po oficiálnom spustení procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie dnes britská vláda predstavila …