EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Cannes zakázalo moslimkám nosiť plavky zakrývajúce celé telo
burkini
reprofoto: noviny.sk

Cannes zakázalo moslimkám nosiť plavky zakrývajúce celé telo

CANNES / Francúzske letovisko Cannes zakázalo nosiť na pláži špeciálne plavky pre moslimské ženy zvané burkini, ktoré zahaľujú celé telo vrátane hlavy. Podľa tamojšej radnice by tento odev mohol rušiť verejný poriadok v situácii, kedy sa krajina spamätáva z teroristických útokov spáchaných radikálnymi islamistami.

Starosta Cannes David Lisnard vydal vyhlášku, ktorá zakazuje plážové odevy, ktoré “nerešpektujú dobré mravy a sekularizmus”. Burkini podľa neho spadajú pod tento zákaz. “Plavky, ktoré ostentatívne dávajú najavo náboženskú príslušnosť, zatiaľ čo Francúzsko a jej náboženské miesta sú terčom teroristických útokov, by mohli vytvoriť hrozbu narušenia verejného poriadku,” uviedol.

Pred mesiacom sa terčom teroristického útoku juhofrancúzske Nice, kde atentátnik narazil nákladným autom do davu ľudí a 85 ich zabil. Pred troma týždňami vtrhla dvojica moslimov, ktorí sa hlásili k teroristickej organizácii Islamský štát, do kostola v Normandii, kde zavraždila 85-ročného kňaza, kým ich policajti zastrelili.

Viac..  Slováci, pozor! Nezdvíhajte tieto čísla, varuje operátor

Zákaz burkiny

Radnica v Cannes vydala vyhlášku zakazujúcu burkini vo štvrtok s platnosťou na celý august. Ľuďom, ktorí nariadenie porušia, hrozí pokuta vo výške 38 eur.

V Cannes už koncom júla zakázali na plážach nosenie veľkých tašiek a iných objemných batožín, v ktorých by mohli byť potenciálne ukryté zbrane či výbušniny.

Útoky vo Francúzsku

Francúzsko v roku 2011 ako prvá európska krajina zakázala zahaľovanie tváre na verejných priestranstvách, teda fakticky zakázala nosenie nikábu či burky na verejnosti. Na burkini sa tento zákaz nevzťahuje, pretože plavky ponechávajú odkrytú tvár.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

zemegula

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 38. týždňa 2017

TÉMOU ČISLO JEDEN BOLI NEMECKÉ VOĽBY NEMECKO: Na základe predbežných výsledkov nemeckých volieb ich „s …