Pierre Moscovici. PHOTO: © European Union 2016

Rada poslúchla Komisiu. Zrušila pokuty pre Španielsko a Portugalsko


Rada EÚ v rámci Paktu stability a rastu zrušila pokuty pre Španielsko a Portugalsko za to, že neprijali účinné opatrenia na nápravu nadmerných deficitov. Namiesto pokút prijala odporúčania Komisie a stanovila pre krajiny nové rozpočtové postupy.

Prvotné rozhodnutie Rady bolo udelenie pokuty do výšky 0,2 % HDP za neprijatie opatrení. Odporúčania Komisie ale spočívali v zrušení pokuty, predovšetkým kvôli preukázanej snahe krajín o reformné opatrenia v súlade s Paktom stability a rastu. Napriek tomu, že toto odporúčanie nebolo záväzné, Rada sa rozhodla ho prijať.

Komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici povedal: Toto rozhodnutie odráža inteligentné uplatňovanie Paktu stability a rastu. Nové fiškálne cesty prispejú k posilneniu oboch ekonomík aj eurozóny. Stabilita a rast vyžadujú silné odhodlanie dať do poriadku verejné financie. Komisia posúdi opatrenia prijaté Španielskom a Portugalskom v najbližších mesiacoch v súvislosti s nadmerným deficitom a analýzou návrhov rozpočtových plánov na rok 2017.”

Rada však vyzvala obe krajiny na zníženie svojich deficitov, a to Španielsko na 4,6 % HDP v roku 2016 a na 3,1 % HDP na rok 2017. V prípade Portugalska je to v roku 2016 HDP na 2,5 %. V prípade, že to bude nutné požaduje Rada, aby prijali krajiny ďalšie nevyhnutné opatrenia.

Viac..  Stavebníctvo v Európskej únii v júli medzimesačne stúplo o 0,2 %

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Španielsko by sa mohlo stať centrom vývozu zemného plynu, ponúkol premiér Sánchez

Španielsko by sa mohlo stať centrom pre export zemného plynu do európskych krajín, ktoré chcú …