EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Eurofondy z Bruselu. Slovensko dostáva najviac eur zo všetkých krajín

Eurofondy z Bruselu. Slovensko dostáva najviac eur zo všetkých krajín

Slovensko dostáva z Európskej únie najviac peňazí z celého spoločenstva. Mnohí, ktorým sa slovenské členstvo v Únii nepozdáva, si neuvedomujú, že park a lavička, na ktorej práve sedia, zrekonštruovali z eurofondov.

Z Bruselu dostáva Slovensko najviac peňazí na hlavu. “To, čo dostaneme z Európskej únie ročne, prevyšuje sumu, ktorú zaplatia slovenské firmy na daniach do štátneho rozpočtu,” dodáva hovorca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Slováci dostali so svojimi 571 eurami na hlavu najviac z rozpočtu Únie. Za nami nasledujú Česi s 30 eurovým odstupom a tretí sú Maďari.

Veda a výskum

Peniaze z Bruselu na Slovensku podporujú aj oblasť, ktorú naše vlády dlhodobo zanedbávajú a je dôležitá pre našu budúcnosť. Na druhom konci sú tí, ktorí najviac prispievajú. “Toto je aj zámer Európskej komisie, aby peniaze išli do regiónov, aby išli do znižovania regionálnych rozdielov,” ozrejmuje Králik.

Viac..  Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 1. týždňa 2018

Najviac posiela Nemecko

V absolútnych číslach sú to Nemci. Berlín pošle ročne do Bruselu až 14,3 miliardy eur. Táto čiastka sa dá prirovnať k ročným príjmom celého Slovenska. Keď sa to ale preráta na hlavu, tak prví sú Švédi so sumou 226 eur, nasledujú Holanďania a Briti. Až za nimi sú Nemci so 176 eurami na občana.

Z európskych peňazí sa na Slovensku zmodernizovalo vyše 1 800 kilometrov ciest, 80 kilometrov železníc, 1 050 škôl či 88 nemocníc.

Peniaze na modernizáciu a výstavbu potečú aj v najbližšom programovom období. Opäť sa na Slovensku budú budovať cesty, železnice či internetové pripojenie.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

zemegula

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 1. týždňa 2018

INFLÁCIA V EUROZÓNE V ZÁVERE ROKA SPOMALILA DYNAMIKU RASTU NEMECKO: Finalizácia indexu PMI vo výrobnom …

 • To je taká štatistika ako hovädo – rozratat to na hlavu nás je 5,5 milióna dostaneme cca 3 miliardy ?
  Nemcov je 81 miliónov keď im dáme 500 € na hlavu je to 40 miliard 🙂 tak ako môžme brat najviac z eurofondov ? Mne ich nikto nedal osobne do peňaženky za tie peniaze sa niekde spravila lavička ktorú nikdy ani len uvidieť v živote nemusím tak to píšte sumou na štaát a nie na hlavu ! 🙂

 • Jozef Mikula SkiFi

  “dobra argumentacia” typu … kto plati najviac je najlepsi 😉

 • Peter Jarumas

  Aj najviac nás EÚ okráda. Museli sme zatvoriť úplne zmodernizovanú jadrovú elektráreň za stovky miliard, museli sme zatvoriť desiatky cukrovarov a zničiť 1/3 poľnohospodárskej pôdy a 90 % všetkých chovov, všetok zisk sa vyváža do USA, máme 2x vyššie normy a 5x nižšie platy ako Nemci!!!!!!!!!, atď, atď., atď. Nasrať! Nechceme EÚ ani jej zlodejské korupčné eurofondy!!!!!!!!!!

 • st Peter

  Že ti huba nespuchne, klamár nehanebný. Je jednoduché vytrhnúť z kontextu iba príjmy z podnikania a porovnať to s tým, čo by sme teoreticky dostali z EÚ. Celkové daňové príjmy sú niekoľkonásobne vyššie, pretože zahŕňajú aj ďalšie dane, ktoré platia ako podnikatelia, tak aj občania. Z čoho by asi bol postavený rozpočet SR, keby sa neplatili dane. A rozpočet je niekoľkonásobné vyšší, ako suma 3 mld €. Naša bilancia je zatiaľ taká, že z každého eura, čo sme z EÚ dostali, sme si zaplatili 73 centov. A keď už spomínaš lavičky, áno, aj tie sa dali porobiť, dokonca jedna za 12.000 €. Len idiot by ešte mohol ako prínos eurofondov spomenúť práve lavičky, ktoré boli typickou ukážkou zneužívania eurofondov. Ľudia, ktorí cicajú eurofondy, ich potrebujú ospevovať. Z eurofondov sa financujú hlavne predražené a zbytočné projekty a okrem toho sú predmetom obrovskej korupcie. Takže ich prínos je záporný. Bohužiaľ, občanov tejto krajiny veľmi nezaujíma, ako je nakladané z našimi daňami, ako sa hospodári s peniazmi nás všetkých a potom Králik a spol. môže sem-tam napísať takéto drísty. Aj tak si to prečíta iba zopár ľudí a nič sa na tom nezmení – blahobytný život europijavíc pokračuje ďalej.